Pobunjenici izgubili Ras Lanuf

Posle žestokog bombardovanja položaja pobunjenika, Ras Lanuf i Zaviju zauzele Gadafijeve jedinice. Rusija uvela sankcije Libiji. NATO nadzire vazdušni prostor nad Libijom.

Snage lojalne libijskom vođi Moameru el Gadafiju uspele su da zauzmu Ras Lanuf, gde se nalaze brojna naftna postrojenja, nakon što su posle žestokog bombardovanja primorali pobunjenike da se povuku iz grada.

Kako javljaju izveštači iz tog lučkog grada, pobunjenici koji su se do sada nalazili u Ras Lanufu bili su primorani da se povuku, posle raketiranja i granatiranja kojem su bili izloženi.

"Poraženi smo. Nismo mogli više da se branimo od granatiranja i bili smo primorani da napustimo Ras Lanuf koji je sada u rukama Gadafija", rekao je novinarima jedan pripadnik pobunjeničkih snaga.

Libijska državna televizija objavila je da su Gadafijeve snage uspele da zauzmu i lučki grad Sidru, zapadno od Ras Lanufa i da napreduju ka Bengaziju na istoku zemlje.

Jedinice lojalne libijskom lideru Moameru Gadafiju vode borbe za grad Bregu, istočno od Ras Lanufa.

NATO je započeo 24-časovni nadzor vazdušnog prostora nad Libijom.

Gadafijeve pristalice preuzele su kontrolu i nad gradom Zavijom, koji se nalazi 50 kilometara od Tripolija, javlja Frans pres.

U međuvremenu, Libiju su napustila trojica novinara Bi-Bi-Sija, koje su Gadafijeve snage držale u zatočeništvu 21 sat. Novinari su rekli da su ih libijski vojnici zaustavili nedaleko od Zavije, zavezali im oči, stavili lisice i odvezli u vojne barake, gde su ih, zatim, tukli.

Novinar Kris Kob Smit ispričao je da su ih libijski vojnici poređali uza zid, kao za streljanje, a da mu je, zatim, jedan vojnik prislonio automat uz vrat i pucao, tako da su meci proleteli pored novinara. Smit kaže da su se vojnici posle toga smejali.

U zatočeništvu, najgore je bio tretiran saradnik Bi-Bi-Sija koji je poreklom iz Palestine. Njega su vojnici okrivili za špijunažu.

Dva novinara, za koje su mediji ranije javili da su nestali, uhapšeni su na zapadu Libije, javlja Rojters. Dopisnik britanskog lista Gardijan i novinar brazilskog lista Estado zajedno su izveštavali o sukobima u Libiji.

Ruske sankcije Libiji

Sankcijama Libiji, koje je Savet bezbednosti UN uveo 26. februara, pridružila se i Rusija, što znači da je izvoz svih vidova ruskog naoružanja u Libiju zabranjen, uključujući oružje, municiju, vojnu tehniku i pružanje usluga povezanih sa vojnim dejstvima. Ta odluka će, svakako, oštetiti rusku vojnu industriju, jer je Libija bila značajan uvoznik ruskog oružja.

Rusko rukovodstvo je do sada bilo uzdržano u komentarisanju situacije u Libiji, iako su izvori u Kremlju preneli da je stav vlasti da Gadafi mora otići sa vlasti.

Vojna intervencija, ipak, za Rusiju ostaje neprihvatljiva. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov kaže da vojna intervencija u unutrašnje poslove kako afričkih, tako i zemalja na drugim kontinentima, nije dopustiva, ističući da Moskva želi da pre bilo kakvih radikalnih odluka ima proverenu informaciju iz nezavisnih i objektivnih izvora o događajima u Libiji.

"U Povelji UN i drugim međunarodno-pravnim dokumentima jasno piše da svaki narod ima pravo da sam određuje svoju sudbinu i mešanje u unutrašnje stvari nasilno, tim pre, nije dopušteno", rekao je Lavrov, ističući da je neophodno maksimalno osigurati civilno stanovništvo, prenosi Interfaks.

Rusija za sada ne podržava zonu zabranjenog leta.

"Takva odluka zahteva preciznije informacije o tome koje su države spremne da učestvuju u obezbeđivanju zone neletenja i na osnovu čega će se odobriti upotreba sile", kaže Lavrov.

Pariz: Opozicija legitimni predstavnik

Francuska je zvanično priznala libijski Prelazni nacionalni savet kao jedinog legitimnog predstavnika libijskog naroda. Predsednik Francuske Nikola Sarkozi sastao se u Parizu sa dvojicom predstavnika Nacionalnog saveta koji okuplja libijsku opoziciju. Na sastanku je najavljena razmena diplomatskih predstavnika.

"Na osnovu tog priznanja otvorićemo diplomatsko predstavništvo, znači našu ambasadu u Parizu, a francuski ambasador biće poslat u Bengazi", rekao je predstavnik Nacionalnog saveta Ali Esaui, posle susreta sa Sarkozijem.

Francuska je prva zemlja koja je zvanično priznala libijski Prelazni nacionalni savet, koji ima 30 članova, a čiji predsednik je bivši ministar pravde Mustafa Abdeldžalil, jedan od prvih visokih funkcionera Gadafijevog režima koji se priključio opoziciji prvih dana narodne pobune.

Moamer el Gadafi je ranije optužio Francusku da planira da napravi koloniju od Libije, zbog njenog naftnog bogatstva.

"Oni hoće ponovo da kolonizuju Libiju. To je kolonistička zavera. Ljubomorni su na Libijce, mali narod koji živi na velikoj teritoriji, ima naftu i živi srećno, bezbedno i ponosno", rekao je Gadafi juče francuskoj Televiziji LCI.

U pokušaju da odvrati vojnu akciju svetskih sila, Moamer el Gadafi je, takođe, poslao svog izaslanika u Evropu, Tahera Sijalu, i to uoči sastanka šefova diplomatija EU, koji se održava danas u Briselu.

Sijala je u Atini razgovarao iza zatvorenih vrata sa državnim sekretarom u grčkom ministarstvu spoljnih poslova Dimitrisom Dolisom, a prethodno je posetio Lisabon i Maltu.

Nemačka je zamrzla račune više libijskih banaka.

Predsednik međunarodnog Crvenog krsta Džejkob Kelenberger rekao je da je u borbama pobunjenika i vladinih snaga u Libiji, poslednjih dana, ubijeno na desetine civila.

Број коментара 79

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 01. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом