Зајечарски матуранти у финалу такмичења у програмирању у Русији

Зајечарски матуранти Брако Грбић и Петар Васиљевић учествовали су на светском такмичењу у програмирању у најмлађем граду на свету, Инополису, који се гради последњих пет година. Од 240 учесника они су на средини ранг-листе што је за зајечарску гимназију велики успех. Инополис је иначе највећи ИТ центар у Русији у коме ради 1.500 стручњака и где је основан универзитет за школовање програмера.

Петар и Бранко већ су били шампиони државе из математике, а искуство из Инополиса им улива додатно самопоуздање да су на правом путу. Успели су да се уврсте међу стотинак најбољих младих програмера на свету.

"Квалификације су се вршиле у две рунде и на сваке две, мислим биле су независне, потребан је био одређени број задатака да се реши односно квота да се испуни за пролазак", каже Бранко Грбић.

"Мени је ово друго међународно такмичење, али ето први пут сам у Русији и имао сам прилику да видим младе генијалце, вршњаке из Русије", наводи Петар Васиљевић.

Ови млади људи, на основу свих резултата на такмичењима, имају директан пролаз на Електротехнички и Математички факултет у Београду,  а таква пракса је међу ђацима зајечарске гимназије све прихваћенија, јер су награде из разних области честе у овој школи.

Зајечарска гимназија има 360 ђака. Када се израчуна колико годишње освоје државних награда на различитим такмичењима, статистика је врло једноставна: сваки десети ђак ове школе је освајач државне награде.

Због таквих резултата, на предлог Центра за промоцију науке Србије, ова школа је амбасадор знања, једна од двадесет школа у европском програму науке са седиштем у Бриселу.

"Наш задатак је сада да у току ове школске године на основу акционог плана који смо припремили, достављамо примере добре праксе, школске праксе за рад са талентованим ученицима, за експерименте, које можемо да поделимо са школама у Европи", каже Срђан Станојевић, директор Гимназије у Зајечару.

Успех зајечарских матураната у Русији је тим већи јер су се такмичили са ђацима из специјализованих математичких и програмерских школа. Потребна знања стичу ван наставе уз помоћ својих професора.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи