Сарадња два града у заштити Љутова од поплава

Општина Нови Бечеј и град Баја из Мађарске постали су партнери у пројекту Европске уније у области заштите од поплава. За разлику од досадашње сарадње неких градова, овај је предвиђа технолошко унапређење, јер ће се на неколико станица пратити стање на Тиси, а податке ће обрађивати централни систем за превенцију од поплава.

Приобаље Тисе код Новог Бечеја карактерише плодна земља, али принос на њој зависи од ћуди реке, као што је то случај у Љутову.

Радован Јованов, чија кућа је недалеко од њива, каже да се Тиса излије и при мањем порасту водостаја, некад и два пута годишње:

"Долма је насипана, јер да  то није урађено, задња вода кад је била, метар и по отприлике, ушла би у село."

Од главног насипа до реке Тисе има око два километра. Тај простор је небрањени део са 870 хектара њива и 230 хектара шума. Зато су се у општини Нови Бечеј одлучили да, користећи фондове Европске уније, реше проблем Љутова.

"Уколико Тиса порасте до коте 500, 550, вода већ улази у рудину Љутово", објашњава Иван Бошњак, члан пројектног тима. "Практично, ми бисмо израдом пројектно-техничке документације и потом извођењем радова заштитили Љутово за метар и по или два."

Предвиђена је, како наводи Бранко Свиленгаћин, из Штаба за ванредне ситуације Нови Бечеј, и употреба модерних технологија:

"Ради се о уградњи мониторинг система, смарт система који ће спрам анализа воде, њеног стања, квалитета, пре свега подземних вода, моћи да предвиди повећање саме Тисе."

Вредност пројекта је 312.000 евра, од чега Европска унија обезбеђује 265.000, све се реализује у сарадњи са мађарским градом Баја. Тамо је пре пет година Дунав поплавио пола насеља и то био знак да се развија систем праћења и раног упозоравања у заштити од поплава.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи