Читај ми!

Клуб излечених алкохоличара

Алкохолизам је у врху болести зависности, а старосна граница оних који су се бар једном опили спустила се међу основце. Превенција те опаке болести у Србији је делимична и недовољна, сматрају излечени алкохоличари.

Један од најактивнијих клубова лечених алкохоличара у Србији, "Лав" у Ваљеву, успешно ради двадесет три године.

Ваљевац Зоран Љубисављевић апстинира већ десет година, уз активну подршку Клуба лечених алкохоличара "Лав", који ради као социо-терапијска  заједница при диспанзеру за ментално здравље Здравственог центра "Ваљево".

"Алкохол је опака болест која поништава све", каже Љубисављевић. "Уз стални стручни надзор терапеута и Клуба лечених алкохоличара, успео сам да се стабилизујем и вратим себи, својој породици, пријатељима и друштву."

"Најважније је схватити проблем и обратити се за стручну помоћ"

Клуб је отвореног типа. Има тридесетак сталних пацијената, лечење траје две године, уз примену групне породичне терапије.

"Клуб успешно чува апстиненцију, уз подршку породице у променама које су неопходне како би се алкохоличари излечили", каже др Бранка Станојевић, шеф Саветовалишта за алкохолизам.

Горан Тодосић је почео да се лечи пре годину дана у диспанзеру и одмах се укључио у рад Клуба.

"Промене у мом животу су велике", каже Тодосић коме је, због проблема у саобраћају док је возио у алкохолисаном стању, изречена судска мера лечења. "Сви који имају проблем са алкохолом треба да схвате да је то болест коју морају лечити. Најважније је схватити проблем и обратити се за стручну помоћ."

На 23. скупштини ваљевског Клуба лечених алкохоличара "Лав", уместо доктора-терапеута, говорили су апстиненти о својим искуствима.

Клуб има и своје гласило, а у Ваљево радо долазе и чланови већине клубова из целе Србије.
Бошко Митровић, из Клуба "Здрав живот" у Београду, који се алкохола одрекао пре више од двадесет година, истиче да је размена искустава и начина рада важна.

"Без обзира на дужину апстиненције, надоградња је увек потребна како би се  водио нормалан "трезан" живот. И у Београду, и у целој Србији, на превенцији ради се парцијално и недовољно", сматра Митровић.

Према показтељима, 90 одсто основаца је пробало алкохол или се једном  опило. У средњој школи се све више  регрутују будући зависници од алкохола.

Акохоличар није увреда већ дијагноза. Болест је излечива, а лечење доживотно и своди се на промену понашања алкохоличара и његове породице. Уз помоћ стручњака терапеута и клубова лечених алкохоличара апстиненција је много лакша.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи