Читај ми!

Шабачки парадајз нема коме да се прода ни по цени од 20 динара

Килограм парадајза у шабачком крају, у малопродаји кошта око 150 динара, а на велико код пољопривредника, цена је неколико пута нижа него пре седам дана. Према речима повратара из шабачког краја, парадајз немају коме да продају ни за 20 динара по килограму.

Готово сваки повртар из Горње Врањске код Шапца, некада је гајио парадајз, а сада се произвођачи у селу могу избројати на прсте једне руке.

Млади пољопривредник Душан Гајић парадајз производи у пластеницима, на површини од 50 ари. До сада је убрао десетак тона.

"Пре седам дана смо имали много боље услове и продају, међутим сад је парадајз дошао до јако лоше цене, то је оно што нам не одговара", каже Душан Гајић, пољопривредник из Горње Врањске

На питање која би цена одговарала, Гајић каже да би то било од 70 до 80 динара.

"Цена прошле недеље је била око 120 динара, сад је дошла на 20 динара, 80 динара је цена која је била и 2010. године, али су многе ствари биле јефтиније, као што су гориво, амбалажа. Ове године амбалажа је 80 динара, а ми парадајз продајемо, 120 динара за холандезу", каже Гајић.

Парадајз спакован у гајбице, купце чека у хладњачи. Произвођачи кажу да домаћа производња не подмирује потребе тржишта, али да је проблем неконтролисани увоз. Негодују и због велике разлике у цени од пластеника до тезге.

Душан Гајић каже да парадајз тренутно нема коме да прода: "Пре седам дана смо имали велику навалу за парадајз, данас купаца немамо."

Према његовим речима, високе температуре сигурно утичу на род:

"Ова година је била и донекле добра за производњу парадајза, међутим, на 37 степени спољне температуре, не може ништа да расте како треба."

Захтевну производњу са све већим улагањима, додатно отежава и скупа радна снага, која се све теже проналази.

"Цене повртарских производа су минимализоване, некад долази до такве хиперпродукције, да се не могу продати, да ли је народ осиромашио, да ли је увоз неких артикала погоршао слику на нашем тржишту, углавном, често се срећемо са ситуацијама да производња парадајза буде покривена неким увозним количинама које обезвреде наш парадајз, људи изгубе вољу за даљи рад, млађе генерације не виде себе у повртарској производњи", каже Јован Сушић из ПССС Шабац.

Биљке су пуне рода. На једној у Горњој Врањској уберу око четири килограма. Парадајз ће, кажу брати још месец дана. Надају се стабилизацији тржишта, и заради, због које су у пластеницима радили од пролећа.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво