Читај ми!

Чадеж: Представници ДФЦ-а 21. септембра у Београду

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж најавио је да ће представници америчке Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Београд допутовати већ 21. септембра ради припрема за што скорије отварање канцеларије, прве у региону, и бржи почетак реализације договорених пројеката.

Долазак представника ДФЦ-а биће један од првих корака у реализацији споразума о економској сарадњи Београда и Приштине, који ће донети видљиве и конкретне користи не само за наше пословне заједнице, већ и за економију целог региона, наводи се у саопштењу Привредне коморе Србије.

"Корист ће бити видљива кроз јефтине кредите за мала и средња, финансирање инфраструктурних и подршку инвестиционим пројектима приватног сектора - од енергетике, преко прехрамбене индустрије и логистике до високих технологија", изјавио је Чадеж.

За Привредну комору Србије, према његовим речима, састанак у Вашингтону, са извршним директором ДФЦ-а Адамом Болером и скори долазак њихове делегације у Београд, представља наставак сарадње са овом америчком развојном агенцијом.

"Више од шест месеци радимо на припреми и разради пројеката које ће ДФЦ подржати технички и финансијски - посредством америчке 'Ексим' банке и корпорације 'Миленијум челинџ'. Лично сам у протеклом периоду имао више онлaјн састанака са представницима ове развојне корпорације како бисмо што боље маркирали и дефинисали за привреднике корисне, стратешки значајне и економски одрживе пројекте", објашњава Чадеж.

Kао што је важно да канцеларија ДФЦ што пре буде отворена и да што брже крене спровођење договорене подршке, за привреду је једнако битно да се њене активности и пројекти које подржава што ефикасније реализују. 

"И привреда и београдска канцеларија ДФЦ-а моћи ће у томе да рачунају на подршку привредних комора Србије и Kосова, као пословних асоцијација. Спремни смо да формирамо заједнички тим за подршку бржој и ефикаснијој реализацији пројеката", најављује Чадеж. 

Конкретни пројекти у области енергетике, прехрамбене индустрије, логистике 

Kада је реч о улагањима у инвестиционе пројекте приватног сектора, каже, на подршку у њиховој реализацији могу да рачунају и производне и услужне компаније.

"Предложили смо и разговарали о сасвим конкретним пројектима у области енергетике, прехрамбене индустрије, логистике и високих технологија", објашњава Чадеж.

И пре и после свега, инфраструктурно повезивање, подсећа Чадеж, јесте предуслов за чвршћу економску сарадњу пословних заједница које окупљању привредне коморе Србије и Kосова, за више трговине и инвестиција, међусобно и у региону, за успешније и ефикасније пословање, уз мање администрације и трошкова.

Утолико је, каже, значајнија америчка финансијска подршка изградњи деонице аутопута Ниш - Приштина од Плочника до Мердара, изградњи, односно модернизацији железнице на северном и источном краку ка Приштини, као и даљем повезивању саобраћајница са албанском обалом, односно луком Драч на Јадранском мору.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво