Зашто гориво у Србији не појефтињује

У поређењу са земљама региона по цени бензина, Србија је на средини листе, али је по цени евродизела у самом врху. Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић рекао је за РТС да је политика акцизног опорезивања од 2012. до 2015. направила нови однос у оптерећењу деривата и довела до тога да имамо и негативне ефекте.

Од половине јула цене сирове нафте на светском тржишту углавном падају, а слаби и долар у поређењу с евром - што значи да су се стекли сви услови да гориво и на нашим пупама може да појефтини - према рачуници, најмање од пет до седам динара.

У поређењу са земљама региона по цени бензина, Србија је на средини листе, али је по цени евродизела у самом врху.

Та горива су скупља само у Албанији и Грчкој. Нафташи цене горива правдају великим наметима. 

Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије рекао је за РТС да је у Македонији накнада за формирање обавезних резерви десет пута мaња него у Србији,  а акциза двострукио мања него у Србији.

"Основни разлог зашто се Србија, када су у питању цене дизела и ТНГ-а, налази на том месту, је државно захватање. Политика акцизног опорезивања која је од 2012. до 2015. направила нови однос у оптерећењу деривата је довела до тога да имамо и негативне ефекте", рекао је Мићовић.

Буџет сигурно осећа повећање прилива, повећан је износ акциза које се наплаћују, каже Мићовић.

"Али сигуран сам и Удружење нафтних компанија је убеђено да је мања продаја због негативних ефеката, да је укупна потрошња мања", истакао је Мићовић.

Мићовић закључује да бисмо променом акцизне политике могли да се доведемо на ниво просека земаља и да повећамо продају.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи