"Кључа" у источном Медитерану, прети судар турске и грчке морнарице

Атина и Анакара дошле су близу оружаног сукоба, пошто је Турска са Либијом потписала споразум о разграничењу који се доводи у везу са ексклузивном економском зоном која захвата и грчке територијалне вoде.

Споразумом који је потписан 27. новембра предвиђен је коридор који се простире дуж источног Медитерана, између обала Турске и Либије сече и део мора на чије право полаже Грчка, пише Ал Џазира.

Министар енергетике Турске Фатих Донмез најавио је да, чим споразум ратификују обе стране, турски бродови ће почети подводно бушење у том подручују у потрази за природним гасом и нафтом.

Иако се грчка војна морнарица није званично огласила, двојица стручњака кажу за Ал Џазиру да је Атина послала поморске снаге у спорно подручје југоисточно од Крита.

Професор међународног права и посланик конзервативне Нове демократије у грчком парламенту Ангелос Сиријос сматра да Турска неће моћи да започне бушења.

"Анкари је поручено да се неће толерисати никаква истраживања у области коју Грчка сматра својом ексклузивном економском зоном", додао је Сиријос.

Шеф особља грчке морнарице адмирал Никос Цунис поручио је да поморске снаге неће чекати ничију помоћ. Све што урадимо, урадићемо сами, јасан је Цунис.

Без договора Мицоткиса и Ердогана, позвали да се "спусти лопта"

Како указује Ал Џазира, ни састанак грчког премијера Кирјакоса Мицотакиса и турског председника Реџепа Тајипа Ердогана на маргинама самита НАТО-а није довео до конкретног решења.

Извор катарске телевизијске мреже наводи је да су се Мицотакис и Ердоган сложили да наставе са мерама које би градиле поверење, да се води рачуна о стварању запаљиве климе и да дијалог остане отворен.

Грчка и Турска су у прошлости спровеле низ мера за грађење поверења од 1987. године, када је замало избио рат због истраживања угљоводоника у Егејском мору.

Договорено је да обе стране избегавају војне вежбе током летње туристичке сезоне, успостављање директне везе између начелника генералшатабâ и министара одбране као и позивање официрâ супротне стране на маневре.

Међутим, нису све мере примењене. У периоду 2017. и 2018. године, директна телефонска линија војних шефова Грчке и Турске била је у квару.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво