Историјско суђење у Албанији, опозиција бесна

Суд у Тирани ослободио је бившег министра полиције Саимира Тахирија оптужби за везе са шверцериме дроге, што је изазвало бурне реакције опозиције. Тахири је осуђен на условну казну због злоупотребе службеног положаја. Опозиција оптужила премијера Едија Раму да је "киднаповао правосуђе".

Некадашњи албански министар унутрашњих послова, Саимир Тахири за длаку је у четвртак увече избегао робију, пошто га је кривични суд у Тирани ослободио оптужби за везе са мрежом трговаца наркотицима, те затворску казну за злоупотребу службеног положаја заменио условном, јављају албански медији.

Пресуда, коју су албански медији протумачили као ослобађајућу, донета је после шесточасовног већања трочланог судског већа, које је одбацило тврдње тужилаштва да је Тахири сарађивао са организованим криминалом, осуђујући га само за "пропусте у процесуирању случајева кријумчарења наркотика".

Тужилаштво је тражило 12 година затвора за бившег министра полиције.

"Суд је рекао да нисам шверцер дроге, да нисам криминалац, али пошто су неки рођаци користили наше име и пошто сам био министар, крив сам због злоупотребе службене дужности", рекао је Тахири после изрицања пресуде, најављујући жалбу на део пресуде који се односи на злоупотребу службене дужности.

Лидер опозиције Љујзим Баша је ресуду назвао "срамотном".

"Пресуда потврђује да је Еди Рама учинио све да заштити Саимира Тахирија, јер га Тахири уцењује досијеима о корупцији и криминалу", тврди лидер опозиције.

Како је текла "Афера Тахири" 

Тахири је био министар унутрашњих послова од 2013. до марта 2017. године, када га је премијер Еди Рама разрешио дужности, али је на изборима водио кампање социјалиста у Тирани. Пре смењивања са места министра, опозиција га је оптуживала за везе са мафијом.

Последњи у серији скандала избио је пошто су италијанске власти ухапсиле Моисија и Флоријана Хабилаја, шефове локалне организације која је пребацивала марихуану из Албаније у Италију.

У маси хапшења и јурњава патролних чамаца и шверцерских глисера по Јадрану, овај догађај прошао би готово неопажено да двојица ухапшених нису рођаци Сеимира Тахирија, мада је бивши министар негирао било какве везе са њима.

Суштински, везе властодржаца и шверцера дроге много су дуже него што је то политичка каријера Едија Раме. Беспућа око албанског градића Лазарат већ двадесетак година уживају статус главног снабдевача западне Европе марихуаном и то без икаквог уплитања полиције и централних власти у Тирани.

У једноставној подели задатака екипа из Лазарата је несметано гајила марихуану, док је заузврат локално становништво листом гласало за демократе.

Стање се променило после избора 2013. године и доласка на власт социјалиста Едија Раме, па је годину дана касније покренута велика акција сузбијања марихуане и већ надалеко чувене "Операције Лазарат".

Производња марихуане је у том региону накратко заустављена, а сељани су уместо канабиса почели да гаје парадајз, који им је обезбеђивао бедну зараду и никакву перспективу, па су фарме преместили више у планине.

"У Албанији на висинама изнад 1.000 метара закони не важе", стара је крилатица представника свакојаких западних полицијских служби, који већ годинама покушавају да пронађу начин да зауставе овај шверц.

Албанија има дугу традицију гајења марихуане, која се пре доласка Енвера Хоџе на власт слободно користила чак и као средство за смирење за децу. У Хоџино време, узгајање ове биљке било је дозвољено само посебним комбинатима, који су је извозили, махом швајцарским фармацеутима.

Западни експерти тврде да се у Албанији годишње произведе више од 1.500 тона марихуане, вредне безмало осам милијарди евра. У тој земљи не постоји ни једна привредна грана способна да генерише толики капитал.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво