Читај ми!

Избори у САД: Републиканци воде у трци за Конгрес, Џорџија пресудна за Сенат

Прогноза Ен-Би-Сија је да би републиканци могли да освоје 222 од потребних 218 места у Конгресу, према 213, колико би имале демократе, али већина у Сенату неће бити позната пре другог круга у Џорџији, 6. децембра.

Црвени, републикански талас на изборима био је знатно слабији од громогласних најава. Републиканци ће, највероватније, имати тесну већину у Конгресу, што ће отежати посао администрацији председника Бајдена, али не толико да би се говорило о блокади.

Трка за Сенат неће бити решена пре 6. децембра, када се одржава други круг избора за место сенатора у Џорџији између двојице Афроамериканаца, демократе Рафаела Варнока, који је освоји 49,2 одсто гласова и републиканца Хершела Вокера, који је освојио 48,7.

Закон Џорџије налаже да победник мора да освоји више од 50 одсто гласова, иначе избори иду у други круг где учествују два кандидата са највише освојених гласова у првом.

Трку је закомпликовао кандидат либертаријанаца Чејс Оливер, који је освојио 2,1 одсто гласова. Пре избора, Оливер је изјавио да у случају другог круга неће позвати своје бираче да гласају за неког од преосталих кандидата већ да очекује да ће гласати по сопственом опредељењу.

Наредних дана знаће се резултати избора за Сенат у Невади, где би кандидат републиканаца Адам Лаксал могао да преузме место демократској сенаторки Катарини Кортез Масто и у Аризони, где демократа Марк Кели има знатну предност у односу на републиканца Блејка Мастерса.

Место сенатора Аљаске остаје републиканцима, будући да на изборима воде кандидаткиње ове партије. Изборни систем Аљаске од бирача тражи да на гласачком листићу рангира све кандидате те ако ниједан нема више од 50 одсто гласова, победник је онај који је чешће на листићу био други.

У случају да се ове прогнозе остваре, републиканци би имали 50, а демократе 49 места у Сенату па би о већини одлучили избори у Џорџији. Наиме, по Уставу САД, пресудни глас у Сенату има потпредседник, односо потпредседница САД, што значи да уколико обе стране имају по 50 места о већини одлучује демократкиња Камала Харис.

Такву ситуацију САД су имале и до ових избора, с тим да су демократе „отеле" Пенсилванију, док ће републиканци преузети мандат у Невади и једино неизвесно место је у Џорџији. Прогнозе за сада говоре да је победи у другом кругу ближи кандидат демократа.

Републиканци су, очекивано, ближи већини у Конгресу, али та већина неће бити комотна. Аналитичари сматрају да су демократе кључна места, чак четири, изгубили у држави Њујорк, једној од најлибералнијих у САД. У једном дистрикту републиканац је победио први пут после двадесет година.

Прецизнији изборни резултати могу се очекивати до четвртка увече по америчком времену, мада је могуће да, због компликованих и различитих изборних система у свакој од држава, коначних резултата не буде пре викенда.

Председник САД, демократа Џо Бајден, изразио је задовољство резултатима, чврсто уверен да мала републиканска већина у Конгресу неће представљати превелики проблем док он очекује да демократе задрже већину у Сенату.

На другој страни, кандидати које је подржао Доналд Трамп нису остварили резултате какве је он очекивао. Напротив, једну од највећих победа однео је на Флориди Рон Десантис, који је одбранио свој гувернерски мандат и можда се наметнуо као бољи кандидат од Трампа на председничким изборима 2024.

Трамп је присталицама најавио "велику одлуку" у уторак, 15. новембра, док се Десантис до сада није изјашњавао о могућој кандидатури.  

понедељак, 29. април 2024.
27° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво