Читај ми!

Преминуо Михаил Горбачов

Последњи председник Совјетског Савеза Михаил Горбачов преминуо је у 92. години после тешке болести.

Михаил Горбачов је био политички вођа Совјетског Савеза од 1985. до 1991. и Генерални секретар Комунистичке партије Совјетског Савеза.

Рођен је 2. марта 1931. године у месту Привољноје близу Ставропоља у јужној Русији.

Горбачов је Комунистичку партију Совјетског Савеза ступио 1952. у својој 21. години, а 1966. је добио дописну диплому агронома-економисте од Пољопривредног института. Његова каријера је напредовала брзо и 1970. је именован за Првог секретара за пољопривреду, a следеће године је постао члан Централног комитета.

Од 1972. је био на челу совјетске делегације у Белгији, а две године касније, 1974. је постао представник у Врховном совјету и председник сталне комисије за питања омладине. Пет година касније, Горбачов је унапређен у Политбиро.

Након смрти Константина Черњенка, Михаил Горбачов је изабран за Генералног секретара Комунистичке партије Совјетског Савеза 11. марта 1985. Постао је први лидер партије који је рођен након Руске револуције 1917. године.

Сматра се лидером који је кроз процес "перестројке" започео процес реформи које су требале да подигну совјетску привреду, која је већ од почетка осамдесетих година почела да стагнира.

Једна је од најзначајнијих политичких фигура друге половине 20. века. Добитник је Нобелове награде за мир 1990. године, јер је допринео окончању Хладног рата и дозволио поновно уједињење Немачке.

Након потписивања споразума о престанку постојања СССР-а, 1991. године, поднео је оставку на место председника.

Противници његове политике осуђивали су га за убрзани распад Совјетског Савеза који је, како сматрају, довео до пада глобалног утицаја Русије и убрзао економски колапс земље који је уследио.

уторак, 30. април 2024.
22° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво