субота, 11.09.2021, 17:00 -> 19:58
Извор: РТС
Аутор: Биљана Радуловић и Душан Гајић
Снаге ЕУ за брзо деловање – тежак пут до новог договора, претходни покушај пропао
Ситуација у Авганистану поново је подстакла Европску унију да размишља о сопственим безбедносним снагама. Високи представник Уније за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ већ у новембру изложиће како би те снаге могле да изгледају.
Хаотично повлачење Европљана из Кабула у организацији америчких трупа покренуло је стару идеју о новим европским снагама за брзо деловање.
"Европска уније тренутно разматра такозвани стратегијски компас, важно оруђе које би могло да ојача војне и одбрамбене капацитете, како би Унија могла да делује када су њени интереси у питању и када је потребно да делује не чекајући друге. Део дискусије се фокусира на предлог групе чланица да се формирају снаге за брзо деловање. Тренутни предлог је да их чини 5.000 људи које треба да делегирају земље чланице, а који могу да стигну довољно брзо", наводи портпарол ЕУ Петер Стано.
После дискусије биће јасно и хоће ли се оригинални предлози мењати. Коначна одлука о формирању нових снага биће донета једногласно, у чему се назире и први проблем.
"Имамо европске борбене снаге, оне никада нису коришћене јер имамо механизам, али имамо проблем с политичким одлукама и начином доношења одлука. Неке земље су рекле да ће изнети предлог како можемо да обновимо овај концепт европских борбених група посебно како да убрзамо доношење одлука", сматра Матеј Тонин, министар одбране Словеније.
Вук Вуксановић, истраживач Београдског центра за безбедносну политику, каже да треба узети у обзир да с ЕУ оваквом каква јесте, без консензуса о много мањим питањима, без намере да улаже, најмање болно решење је да се крију иза америчког безбедносног кишобрана.
Оно око чега нема дилеме јесте да је Европи потребно брже и ефикасније решење кризних ситуација.
"Године 2011, у време интервенције у Либији нису могли без САД да снабдевају своје ваздухопловне снаге, то видимо и у Авганистану и ЕУ остаје оптерећена спорошћу својом и зависношћу од САД", напомиње Вуксановић.
Претходни покушај Уније да створи тим за хитно реаговање остало је само на плану из 2007. године. Тада је створена јединица од 1.500 војника која није коришћена због несугласица око финансирања и различитих спољнополитичких становишта.
Коментари