Читај ми!

Кирија обара владу у Шведској

Посланици шведског парламента ће гласати о поверењу влади Стефана Левена, пошто му је Левица ускратила подршку за закон о новом систему одређивања кирије за становање. Уколико Левенова влада падне, Швеђани би могли да изађу на прве ванредне изборе од 1958. године.

Криза владе у Шведској је наступила након што је Левица ускратила подршку Стефану Левену за нови закон о одређивању кирија за становање. 

Шведски премијер је понудио странкама у парламенту да се договоре о новом моделу одређивања кирије за станове и да тако реше највећу политичку кризу у новијој историји Шведске.

"Дајемо прилику за проналажење решења. Очекујемо да се друге политичке партије припреме да буду одговорне и да не увуку Шведску у политичку кризу", рекао је на данашњој конференцији премијер Стефан Левен, председник социјалдемократа.

Међутим, предлог је убрзо одбила Левица, странка која је давала подршку Левеновој мањинској влади.

"Једној страни се у овим преговорима држи пиштољ на челу. Идемо ка гласању о неповерењу. Забрињава ме то што су толико одлучни да подигну људима кирије", рекла је председница Левице Нуши Дагостар за Шведски радио.

Дагостарова је на конференцији за медије рекла да ће се Левица сутра изјаснити за неповерење Левеновом кабинету, чиме је пад владе известан, пошто су се за неповерење изјасниле странке опозиције – шведске демократе, модерати, демохришћани.

У Шведској је на снази строг систем који користи колективне уговоре за одређивање цене кирија. Десничарске и партије центра дуго покушавају да уведу мање строга правила којима би се препустило тржишту да одреди цене за новоизграђене станове, што би утицало на око један одсто кирија за станове у Шведској.

Мањинску владу Стефана Левена чине његова Социјалдемократска партија и Зелена партија, док су приликом изгласавања владе, Левица, странка центра и либерали остали уздржани, што је било довољно да Левенова влада буде изабрана.

Уколико Левица на сутрашњем гласању буде за неповерење, Левенова влада ће пасти и грађани Шведске би, уколико не буде формирана нова већина, могли да изађу на ванредне парламентарне изборе, прве од 1958. године, а тек пете од увођења парламентарних избора 1866. године.

Редовни избори би требало да се одрже у септембру следеће године.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво