Бесана ноћ у Бриселу – предлог буџета ЕУ на столу

У Бриселу се одржава самит Европске уније, како медији извештавају, један од најтежих у историји Уније. Требало би да се усвоји буџет тог блока за период од седам година, а он би био од кључне важности за развој ЕУ. На тесту је, како тврде аналитичари, спремност држава чланица за компромис и приврженост начелу солидарности. Ипак, на основу изјава датих по доласку у Брисел, лидери земаља чланица нису ближи компромису.

За преговарачким столом је најновији предлог председника Европског савета Шарла Мишела којим је предвиђен буџет Уније од 2021. до 2027. године од 1,1 билион евра, што је нешто више од 1,5 одсто бруто домаћег производа 27 земаља чланица Уније.

То је близу предлога који је Финска, председавајућа Уније у другој половини прошле године предложила, али је нижи од предлога Европског парламента.

Током јучерашњих првих разговора није било напретка у договору како да се, поред осталог, надокнади мањак од 75 милијарди евра после изласка Британије из ЕУ. Челница Европске комисије истиче важност нових приоритета у буџету.

"Предлог Европског савета је добра полазна тачка. Мислим да је важно нагласити да ако Европа жели просперитет у наредној деценији мора да улаже у иновације и истраживање, у нове приоритете, па је модернизација буџета мој циљ током ових преговора", истиче Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије.

Неки од лидера земаља чланица су Мишелов предлог назвали компромисом у добром смеру, док су други на њега гледали са подсмехом и постављали питање – како је могуће са мање новца направити више.

"Морамо да имамо у виду британски излазак из ЕУ, али би било неприхватљиво за Европу да мањак новца у каси надомести смањењем буџета, јер су нам потребне чврсте амбиције. О томе смо се сагласили када је изабрана нова Европска комисија. Не може се бити амбициознији у погледу борбе против климатских промена, већег издвајања за војску, јачег одговора на мигратску кризу, а да се не одобри више новца у буџету", сматра Емануел Макрон, председник Француске.

"Немачка није задовољна садашњим стањем преговора о буџету, јер сматрамо да равнотежа међу земљама које доприносе буџету није адекватно остварена. Јасно нам да ради виших циљева морамо да уложимо више новца као земља, а да ћемо мање добити назад, али буџет мора бити добро уравнотежен када је реч о државама које њему доприносе", поручује Ангела Меркел, немачка канцеларка.

Међу чланицама ЕУ постоји и такозвана група штедљивих, те земље сматрају да буџет мора да буде мањи, јер је и Унија мања после одласка Британије. Њима су супростављене државе које захтевају више новца у заједничкој каси да би се могла реализовати нова политика.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се