Читај ми!

Украден код за праћење мобилних телефона, на мети и Србија

Амерички и британски шпијуни хаковали су интерну мрежу највећег светског произвођача СИМ картица и украли кодове који им омогућавају да широм света прислушкују комуницирање путем мобилног телефона, наведено је у документима које је новинарима проследио бивши амерички обавештајац Едвард Сноуден, преноси АП.

Упад у мрежу међународне компаније "Гемалто" извршила је заједничка јединица америчке Агенције за националну безбедност и британског владиног штаба за комуникације, безбедносне службе која се бави криптографијом, навео је јуче интернет портал Интерсепт, који преноси делове поверљивог документа GCHQ из 2010, преноси Танјуг.

Обавештајне агенције уз помоћ кључа за дешифровање могу да надзиру гласовне и дата комуникације не тражећи за то одобрење компанија за телекомуникације или страних влада.

У најважнијим "пробним" операцијама, GCHQ је у прва три месеца 2010. године успео да украде кодове провајдера бежичне мреже у Србији, Авганистану, Индији, Ирану, Исланду, Таџикистану и Јемену, али је забележио неуспех у Пакистану.

GCHQ је пратио имејлове више од 150 људи, углавном запослених у кинеском гиганту "Хуавеј", али и у компанијама "Ериксон", "Нокија", "Јаху", "Гугл".

Глобални лидер у дигиталној безбедности "Гемалто", са седиштем у Холандији, производи чипове за мобилне телефоне и нову генерацију кредитних картица, а међу клијентима те компаније су "Ти-мобајл", "АТ&Т, Спринт", "Веризон" и око 450 провајдера бежичне мреже широм света.

Компанија послује у 85 земаља и годишње произведе око две милијарде СИМ картица.

Интерсепт наводи да "Гемалто" уопште није био свестан упада у систем нити да су запослени у тој компанији били мета шпијунаже.

Извршни потпредседник "Гемалта" Пол Беверли изразио је дубоку забринутост због тих навода.

"Сада је најважније да схватимо како се то десило како бисмо предузели све мере да се то више не понови", рекао је Беверли.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се