Преиспитивање пресуде Шљиванчанину

Пред Трибуналом у Хагу заказана расправа о преиспитивању пресуде бившем официру ЈНА Веселину Шљиванчанину. Нову чињеницу представља сведочење Миодрага Панића, која оправдава преиспитивање пресуде.

Расправа о ванредном преиспитивању правоснажне пресуде бившем официру ЈНА Веселину Шљиванчанину заказана је за 12. октобра пред Трибуналом у Хагу, најавила је представница тог суда Нерма Јелачић.

Апелационо веће Трибунала је летос прихватило захтев Шљиванчанинове одбране да преиспита пресуду којом је он прошлог пролећа осуђен на 17 година затвора, због злочина над хрватским заробљеницима у Вуковару 1991. године.

У историји Трибунала ово је први случај прихватања захтева за преиспитивање пресуда, као последњег правног лека.

На предстојећој расправи, веће ће саслушати аргументе бранилаца и тужилаца о веродостојности исказа кључног сведока одбране Миодрага Панића, чији су исказ судије у јулу прихватиле као основу за преиспитивање пресуде.

Тужиоци ће као сведока извести свог војног вештака Рејноа Туненса, а браниоци неће имати сведока.

У мају 2009. године, исто веће Трибунала је, усвојивши жалбу Тужилаштва, правоснажно повећало казну Шљиванчанину са пет на 17 година затвора, прогласивши га кривим за помагање убиства, а не само за мучење 194 хрватска заробљеника на фарми Овчара код
Вуковара, 20. и 21. новембра 1991. године.

Шљиванчанин је у то време био начелник за безбедност Гардијске бригаде ЈНА којом је командовао Миле Мркшић. Трибунал је Мркшића, због помагања злочина на Овчари, правоснажно осудио на 20 година затвора.

Шљиванчанинова одбрана је затим поднела захтев за ванредно преиспитивање пресуде, тврдећи да постоје нове чињенице које показују како Шљиванчанин у новембру 1991. године није знао да је наређено да се са Овчаре повуче војна полиција ЈНА, након чега су заробљенике стрељали припадници локалне Територијалне одбране и паравојних формација.

Нова чињеница 

У јуну ове године, пред Трибуналом је одржана расправа на којој је одбрана као "нову чињеницу" представила сведочење Миодрага Панића који је био начелник штаба Гардијске бригаде ЈНА.

Панић је изјавио је да је 20. новембра 1991. присуствовао састанку Мркшића и Шљиванчанина, и да Мркшић није помињао повлачење војне полиције са Овчаре.

Апелационо веће је прихватило Панићево сведочење као "нову чињеницу" која оправдава преиспитивање пресуде. На расправи заказаној за 12. октобар, оптужба ће имати шансу да оповргне, а одбрана да потврди Панићев исказ.

Апелационо веће, којим председава Теодор Мерон, закључило је у правоснажној пресуди да је "Мркшић морао рећи Шљиванчанину" да је повукао војну полицију, иако се првостепено веће у пресуди којом је Шљиванчанина осудило на пет година затвора, тим разговором уопште није бавило.

Веће судије Мерона, прихватајући захтев за преиспитивање сопствене пресуде, навело је, међутим, да би, уколико би се доказало да је Панићево сведочење истинито, то могло "елиминисати основу" пресуде, којом је Шљиванчанин проглашен кривим за помагање убиства хрватских заробљеника.

Тужиоци су током јунске расправе тврдили да је Панић "лагао", како би и себе заштитио од оптужби да је саучесник, а и да би Шљиванчанина и ЈНА приказао "у лепшем светлу".

Шљиванчанин који је ухапшен у јуну 2003. године је током пред-процесног поступка и суђења у притвору Трибунала издржао 90 одсто првостепене казну од пет година затвора.

На привремену слободу, после те пресуде, пуштен је у децембру 2007. године, а вратио се 4. маја 2009. године, дан уочи изрицања правоснажне пресуде којом је осуђен на 17 година затвора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво