Читај ми!

Млади истраживачи без подршке

Браћа Предраг и Ненад Пауновић из Ниша годинама покушавају да нађу начин да оживе свој изум. Они су осмислили хидрокинетичку турбину за искоришћавање енергије водених токова. Направили су прототип али за више од тога немају новца.

Сваки одлазак наших стручњака у иностранство покрене у јавности говор о такозваном "одливу мозгова" и штети коју због тога претрпи Србија.

Ретко се помињу они који се после усавршавања врате у земљу или чак они који после школовања у њој остају. Међу њима су браћа Предраг и Ненад Пауновић из Ниша који годинама покушавају да нађу начин да оживе свој изум.

Од хиљаду идеја једна је добра, а од хиљаду добрих једна се примени, тако је говорио један од највећих научника света Никола Тесла.

Идеја браће Пауновић могла би бити једна од примењених. Они су осмислили хидрокинетичку турбину за искоришћавање енергије водених токова. Направили су прототип али за више од тога немају новца.

"Оно што радимо је почетак једне потпуно нове гране обновљивих извора енергије, имајући у виду оно што се дешава у Јапану сматрамо да је прави тренутак да се уложи у пројекат као што је наш", каже Предраг Пауновић из "Подухвата"

Пауновић наглашава да би нуклеарне изворе требало да замене неки други нови извори енергије.

На Машинском факултету у Београду симулација је довела до изузетних резултата. Потврђују да такве пројекте обично прати држава или фирма која има одговарајући капитал.

Улагања исплатива за Србију и свет

"Сада су потребна средства да би овај пројекат заживео ред величине око милион евра да би се добили много тачнији егзактни резултати да се изврше мерења и испитивања", каже професор Миодраг Стоименов са Машинског факултета.

Стоименов сматра да то може да буде веома успешно и корисно како за Србију тако и за цео свет.

У заједници института Србије кажу да то није једини случај да држава не брине о резултатима својих младих истраживача и тврде да налази различите изговоре како да их не прихвати чак и када су међународно признати.

"Постоји проблем средстава, затим и правно питање - да ли су млади истраживачи које раде у институтима запослени, или су само физичка лица која су донела тај резултат", каже Марина Кутин, директорка Института "Гоша".

Кутинова наводи да је много тога направљено, али не служи ни младим научницима нити развоју науке у овој земљи.

Систем искоришћавња енергије река Србије који су смислили Пауновићи уштедео би Србији стотине милиона евра а признао га је и "Аутодеск" из Канаде иначе највећа светска компанија за "3Д Инжењеринг".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи