Читај ми!

Састанак Радне групе за измене и допуне Закона о електронским медијима

Први састанак Радне групе која треба да изради измене и допуне Закона о електронским медијима. Користимо најбоља европска искуства и праксе и то то имплементирамо у предлоге наших медијских закона, каже министар информисања и телекомуникација Михајло Јовановић.

Састанку Радне групе присуствују министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, као и међународни партнери из Делегације ЕУ и Мисије ОЕБС.

Део који Законом треба да буде унапређен је пре свега пројектно суфинансирање. Закон, такошем највећим делом обухвата РЕМ и питања имплементације ЕУ Директиве о аудио-визуелним медијским услугама.

Радна група, формирана је у оквиру Министарства информисања и телекомуникација, је експертска.

У њој, осим представника Министарства, су и стручњаци за медијско право и адвокати Раде Вељановски, Јелена Сурчулија, Љубиша Кувекаловић и Стеван Пајовић.

Јовановић: Потребно имплементирати ЕУ Директиву

Министар Михаило Јовановић рекао је да експертска Радна група има задатак да имплементира европску Директиву о аудио-визуелним медијским садржајима, и уради оне препоруке које се тичу нашег Регулаторног тела за електронске медије.

"Потребно је, у складу са препорукама Европске комисије, да наше Регулаторно тело буде у потпуности финансијски, организационо, кадровски и на сваки други начин независно, и потребно је заправо те одредбе имплементирати у будући Закон о електронским медијима", рекао је министар.

Додао је и да су електронски медији врло битан сектор информисања и медија  и истакао да је, од првог дана формирања, фокус Министарства на сектору информисања.

"Поред Радне групе која ради на Закону о јавном информисању и медијима формирали смо и ову другу Радну групу за Закон о електронским медијима како би наше законодавство које се тиче медија и информисања ускладили са европским", рекао је Јовановић.

Министар је навео да очекује да се ова експертска Радна група у свом раду води медијском стратегијом коју је Влада Србије донела за период 2022. до 2025, а у складу са Акционим планом за примену ове медијске Стратегије за период 2023. до 2025. године, као и да инкорпорира европску Директиву о аудио-визуелним медијским садржајима.

Директива је, како је рекао, и обавеза Србије у фази приступања ЕУ и прилагођавања наших медијских закона европској регулативи.

Јовановић је истакао да делегације ЕУ и ОЕБС-а, као и амбасада Краљевине Норвешке и Фондација Конрад Аденауер, дају велику подршку Радној групи, као и да су они партнери и помоћ Радној групи у припреми измене и допуне Закона о јавном информисању.

"Са нашим европским партнерима ми добијамо она најбоља европска искуства, најбоље европске праксе и то имплементирамо у предлоге наших медијских закона", рекао је министар.

"Постојећи Закон није лош" 

Један од експертских чланова из ове Радне групе Раде Вељановски рекао је да постојећи Закон "није лош", али да има одређене празнине и недоречености.

"Задатак ове радне групе јесте да отклони те недоречености и да закон у још већој мери прилагоди ономе што је европски регулаторни оквир, а то је нова Директива о аудио-визуелним медијским сервисима. Почећемо да радимо већ прекосутра, имамо реалитивно кратак рок, али ми се више не сусрећемо са белим папиром као што је то било пре 23 године када смо почели да радимо на нашим медијским законима", рекао је Вељановски.

недеља, 22. септембар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи