Читај ми!

Попис почиње 1. октобра – ко ће имати приступ подацима које грађани дају пописивачима

Следеће недеље, 1. октобра, почиње попис становништва, домаћинстава и станова и трајаће до краја месеца. За тај посао ангажовано је 15.000 пописивача, а надлежни поручују да ће се подаци користити само за статистичке сврхе и да грађани немају разлога за бојазан од злоупотребе података.

У предстојећем попису, пописивачи ће први пут користити електронске обрасце. Један је за становништво, други за домаћинство и стан. Пописивачи ће податке уносити у лаптоп, а податке као и до сада прикупљати од врата до врата.

"У случају да вас пописивач не нађе у кући, он оставља обавештење у сандуче или место пријављено за достављање поште. Оставља податке и бројеве кол-центра, односно инфо центра са којим ви остварјуте контакт, затим се повезујете са пописивачем. Законска обавеза је да одговори тачно пописивачу на питања, има Уставом загарантовано право, ако не жели да не мора да се изјасни о три питања, то су питања о националној припадности, вероисповести и о матерњем језику", рекао је Петар Коровић, помоћник директора Републиког завода за статистику.

Припрема за попис започете пре два месеца приводе се крају. У Јагодини је спремно око 200 пописивача и инструктора.

"Обука је прво кренула са инструкторима после јавног позива. Инструктори су обучени, припремљени за рад и тако обучени инструктори најбољи од њих су кренули у припрему пописивача. Надам се да ће наши пописивачи и инструктори свакако показати максималну флексибилност, један коректан однос према грађанима, и на тај начин доћи до оних података који су врло важни за земљу, а посебно важно за наш град", рекао је Маринко Киклић из пописне комисије у Јагодини.

Законом о попису становништва загарантована је тајност података.

Милан Мариновић, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности каже да је тим законом јасно дефинисано да се подаци искључиво узимају у статистичке сврхе, да се не могу користити у друге сврхе, да се намећу неке обавезе било ком грађанину или одузимају нека права, као и да се неће преносити од стране руковаоца, а то је РЗС.

"То значи да у овој фази, у овом тренутку, грађани треба да буду спокојни. Наравно, било ко од грађана ко сумња да се његови подаци који се буду користили у попису незаконито обрађују, има право да прво тражи информације од оног ко податке обрађује, а то је РЗС, а има право да поднесе представку поверенику и служба ће реаговати. У случају потребе извршићемо инспекцијски надзор", рекао је Мариновић.

Попис становништва требало је да буде одржан прошле године, али је два пута одлаган због пандемије. Kаква је демографска слика Србије сазнаћемо 30. новембра, када ће бити објављени прелиминарни резултати. Kоначни се очекују од априла 2023. до маја 2024. године.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво