Читај ми!

Инфективна клиника – уз битку за животе води се и она за услове достојне 21. века

Први пацијенти оболели од коронавируса на Инфективну клинику у Београду примљени су 7. марта прошле године. Од тада до данас та установа је у црвеној зони. У време када је отпочела епидемија, почели су и дуго очекивани радови на реконструкцији те установе, а поједина одељења су већ обновљена.

Клиника за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије основана је у јулу 1926. године, а чини је нeколико зграда павиљонског типа. Од тада ради свакодневно, 24 сата, 365 дана у години. Тако је и сада у условима пандемије.

У овом тренутку, на срећу, епидемијска ситуација је мало боља, нема гужве испред пријемних амбуланти и нису им сви капацитети попуњени.

А мало пре него што је први случај оболевања од коронавируса забележен у Србији, отпочели су и дуго очекивани радови на реконструкцији те установе.

Пре тога, слике које су ту бележене подсећале су више на сценографију хорор филма него на репортажу из здравствене установе. Ољуштени малтер, зарђали кревети, дотрајале цеви, буђ у купатилима. Услови у којима су се лечили оболели од најтежих и заразних болести – хепатитиса, сиде, малих богиња, маларије – били су катастрофални.

О реновирању се говори последњих 20 година 

О комплетном реновирању зграде која постоји скоро читав век, и изградњи нове, говори се дуже од 20 година. А онда су коначно, средином јануара прошле године, радови и почели.

Главна сестра на Одељењу за неуроинфекције Слађана Пауновић подсећа да није било тоалета ни основних услова за рад.

"Радим на Инфективној клиници већ 25 година. Наше одељење се реновирало, тако да је ово тренутно ново одељење од марта 2021", напомиње Пауновићева.

Проф. др Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести УКЦС, каже да je од седамдесетих година прошлог века направљена пријемна амбуланте, дограђена је изолазијa и сређивана су одељења интензивне неге.

"Од 2006. године никакви већи захвати нису рађени, а све време пандемије ми и извођачи радова паралелно радимо свако на свом задатку", истиче Стевановић.

Изградња четвртог објекта при крају

У овој фази планирана је комплетна реконструкција стационара клинике, укупно 7.400 метара квадратних. Вредност радова је око 600 милиона динара. Паралелно са обновом објеката настављају се припреме грађевинско-техничких докумената за изградњу новог објекта Клинике.

Стевановић наглашава да је практично остало још 20 одсто радова, а реч је последњем, четвртом објекту. Како наводи, та зграда намењена је за оболеле од цревних инфекција, осипа, а ту су и одељења за ХИВ и АИДС.

У претходне две године у овој установи у амбулантама је прегледано на хиљаде пацијената са симптомима ковида 19, урађено на хиљаде рендгенских снимака и лабораторијских анализа, збринуто на хиљаде пацијената.

И када није епидемија, раде даноноћно – годишње се ту лечи више од 2.500 пацијената, и обави преко 40.000 амбулантних прегледа.

понедељак, 28. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом