Читај ми!

Први дан Рамазанског бајрама, почињу дани весеља

Данас почиње Рамазански бајрам, један од два најзначајнија исламска празника. Обележава се крај једномесечног поста и почетак весеља.

Молитвом одмах након свитања, муслимани широм света данас обележавају први дан Рамазанског бајрама, једног од два најважнија празника у исламу.

Верници се радују јер су испостили током рамазана, обновили своја знања и потврдили покорност Богу.

И у Новом Пазару празник је почео јутарњом молитвом бајрам-намазом у свим џамијама, јутрос у 5.53, али се ово време мења у зависности од доба године. По правилу почиње 45 минута након изласка сунца.

Рамазански бајрам слави се три дана као званични празник у свим земљама где су муслимани већинско становништво. Верници се свечано облаче, одлазе у џамије једним, а враћају другим путем.

Обичаји на Бајрам 

Уз богату трпезу, обичај је да се данашњи, први дан Бајрама проводи у кругу породице која се окупља код најстаријих чланова.

Други дан обилазе се гробља, мезарја, трећи дан, у духу заједништва, проводи се у дружењу с пријатељима, познаницима и комшијама.

Разликује се и начин молитве од уобичајених молитви. Уобичајено је међусобно честитање након молитве, а након одласка у џамију верници обилазе гробове предака и помоле се.

Сви су свечано обучени јер је ово један од два највећа празника у исламу.

Након гробља одлази се у чаршију где се испија прва бајрамска кафа. Читавог дана се честита, спрема се богата трпеза.

Традиција налаже да се обиђе што већи број комшија и пријатеља, али је ове године због пандемије коронавируса тај обичај редукован.

Ако желите пријатељу или комшији муслиману да честитате празник, учините то на традиционалан начин: "Бајрам шериф мубарек олсун".

Како се Рамазански бајрам прославља у свету 

У покушају да сузбије инфекције, Индонезија је, рецимо, увела унутрашњу забрану путовања у време празника. Милиони верника морали су да одустану од традиционалних посета породицама.

С друге стране, у Бангладешу, велике гужве на рамазанским пијацама како би се набавило све потребно за бајрамско весеље – нова одећа и храна, поклони за децу. Безмало сви купци имали су маске. Ко није, маске је добијао од обезбеђења.

субота, 04. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво