Папрено скуп почетак школске године

У току су завршне припрема за почетак школске године. Гужве у књижарама су све веће. Да би потпуно за опремили једног ђака првака, родитељи треба да издвоје од 12.000 до 22.000 динара.

Ове године Марија Мијатовић за школу спрема два првака. Основца и средњошколца. Као самохрана мајка троје деце одлучила се за куповину половних књига. За основца се, каже, делом већ снашла.

"Ранац је добио, тако да сам се спасила за то, а прибор ћу да гледам да буде што приступачније мом буџету, јер другачије не могу", каже Марија.

У потрази за што приступачнијим ценама уџбеника и ђачке опреме и екипа РТС-а обрела се у једној београдској књижари. Ту смо сазнали да комплет књига за прваке може да се пазари по цени од 6.000 до 9.000, ранчеви од 2.000 до 8.000, док су цене свесака од 50 па до 300 динара.

Рачуница је јасна – да би купили, а потом и напунили ранац за ђака првака родитељи би требало да издвоје од 12.000 до 22.000 динара. Ако у кући имају два школарца, ситуација је сложенија. Тада би требало да рачунају на једну просечну плату.

Зато је доста оних који се одлучују да плаћање одложе.

"Могу да кажем да се од комплетне продаје неких 40 одсто базира на продаји преко административне забране. Родитељи често масовно користе ту могућност и користе могућност куповине на одложено плаћање, картице и рате", истиче Јелица Милошевић, шеф одељења у малопродаји "Службеног гласника".

Плаћање на рате једно од решења 

Живот на рате већ је постао део свакодневице, кажу у удружењу које окупља родитеље и додају да се они довијају на разне начине.

"Ти уџбеници би сигурно могли да буду јефтинији. Све ово што иде уз, сигурна сам да може да буде јефтиније зато што већина људи из Србије иде у околне земље, купује за своју децу и то им се исплати, и пут и то им дође јефитиније него у нашој земљи", указује Гордана Племић из удружења "Родитељ".

Осим брига око финансија, родитељи првака су додатно под стресом јер, како тврде психолози, сада све активности треба ускладити са школарцем.

"Добро је да у овом периоду мало прошетају до школе да се мало дете упозна са простором и амбијентом кроз који ће пролазити. Добро је да негде одреде кутак који ће бити дечији радни простор и да заједно са дететом распореде прибор или ствари које ће ту стајати", напомиње дечији психолог Бранка Тишма.

Добра вест је, кажу, да чим деца крену у школу, стрес полако попушта. А онда остаје још само да се отплате уџбеници узети на рате.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи