Србија посвећена заштити животне средине, ОЕБС велика подршка

Ове године обележава се 20 година од потписивања Архуске конвенције, коју је Србија ратификовала 2009. године, а ова конвенција представља међународни инструмент заштите животне средине и садржи три групе правила која се односе на право грађана на доступност информација, право грађана да учествују у доношењу одлука о животној средини и права на правну заштиту у случају када су претходна два права повређена.

Државни секретар у Министарству животне средине Иван Карић рекао је да је Србија још 2004. године почела са спровођењем одредби Архуске конвенције, а да је крајњи циљ стварање услова у којима би сви стандарди које она садржи били испуњени.

Навео је да Министарство заштите животне средине припрема сет закона који ће бити донети током ове године и истакао да Србија највећу захвалност у унапређењу животне средине дугује Мисији ОЕБС-а.

"Министар Триван и сви ми остали који чинимо тим Министарства смо гарант да ће бити учињено све да искуство које носимо 20 година унесемо у Министарство и преточимо у дела", рекао је Карић на конференцији "20. годишњица Архуске конвенције и девет година искуства у Србији".

Указао је да Србија испуњава основне постулате Архуске конвенције, доступност података, учешће јавности у доношењу одлука кроз јавне расправе на разним нивоима власти, обуке за инспекторе и представнике правосуђа...

Шеф Одељења за демократизацију Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Лунберг рекао је да ОЕБС препознаје значај који Србија даје питањима заштите животне средине и подсетио да је Архуска конвенција јединствена, јер као мултилатерални уговор у области заштите животне средине обезбеђује повезаност државе и цивилног друштва и позива грађане да више учествују у заштити животне средине.

"Основно усмерење ОЕБС-а у овој области је имплементација Архуске конвенције, један од основних начина за њено спровођење је путем Архус центара и драго ми је да смо успели да их оснујемо пет у Србији", рекао је Лунберг.

Истиче да у 57 држава чланица ОЕБС-а има укупно 60 Архус центара од чега се пет налази у Србији, што је 8,5 одсто.

"То показује колико је питање заштите животне средине важно у Србији и мислим да је одговорност свих нас да ове центре одржимо", навео је Лунберг.

Архуска конвенција је усвојена 25. јуна 1998. године на IV Конференцији "Животна средина за Европу" у граду Архусу (Данска).

Народна скупштина Србије усвојила је Закон о потврђивању Конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине (ратификована Архуска конвенција) 12. маја 2009. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара