У Србији тренутно борави 350 избегличке деце

Током избегличке кризе кроз Србију је прошло око милион људи, међу њима била су и деца, а 350 избегличке деце тренутно борави и школује се у нашој земљи, изјавио је министар за рад Зоран Ђорђевић.

"Србија се у тој кризи показала као друштвено одговорна земља, која се нарочито посветила деци водећи се чињеницом да њихов боравак у нашој земљи неће бити кратак", рекао је Ђорђевић на отварању конференције "Подршка деци и породицама у избегличкој кризи".

Навео је да је Србија тој деци осим боравка омогућила и право на школовање.

Према његовим речима, циљ државе је, осим права на предшколско и школско образовање за избегличку децу, створити им и услове за нормално одрастање и детињство које нису могла имати у својој земљи.

"За наш однос према избеглицама добили смо велике похвале, то нас радује, али нас и обавезује да будемо бар на истом нивоу", истакао је Ђорђевић.

Он је најавио да ће се држава и убудуће трудити да услови у којима бораве деца буду на највећем могућем нивоу.

"Чинимо све да и следеће године будемо задовољни тиме што показујемо најбољу бригу за децу и људе избеглице", указао је Ђорђевић.

Конференцији је присуствовао и комесар за избеглице и миграције Владимир Цуцић који је потврдио да је добро што је међународна и наша јавност високо оценила однос Србије према избеглицама, али указао да је много важније како су Србију оценили оних милион људи.

"Ја гарантујем да сада у свету имамо милион амбасадора који ће реци 'Србија је добра земља, тамо су нас третирали као људе, а не као животиње'", рекао је Цуцић.

Подсетио је да је међу тим људима било више од 350.000 деце, а нека од њих су се у нашој земљи родила, добила прву вакцину, школовала.

Директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен Ло је истакао да у свету око 15 милиона људи, међу којима су и деца, тражи нови дом, уточиште, сигурност и бољи живот.

"На нама је да им пружимо подршку и све то обезбедимо", изјавио је дирекор УНИЦЕФ-а.

Данашњу конференцију огранизовала је Фондација СОС Дечија села, а у име фондације присутне је поздравила Невена Чаловска, председница Управог одбора.

Истакла је да је за време избегличке кризе та фондација основала програм ургентна помоћ избеглицама, чији је циљ, како каже, пружање сигурности и комфора деци без родитеља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво