Читај ми!

"Хеликоптер није требало да лети без мог знања"

Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић каже да до спасилачке акције хеликоптера "ми-17", који је пао код Сурчина, није требало да дође без његовог знања. Диковић ипак наглашава да је намера да се спасе беба била неспорно исправна.

Генерал Диковић је у интервјуу за Вечерње новости рекао да изузетно поштује пилотски позив и да би сигурно послушао струку", преноси Танјуг.

Смрт посаде и бебе и данас му подједнако тешко падају и због тога осећа личну одговорност, а колико је ко одговоран, како истиче, утврдиће надлежни органи.

"Униформу носим од 14. године. На свакој од многих дужности које сам обављао увек сам осећао одговорност, не само за своје него и за поступке потчињених. Није то кривична, материјална, нити морална одговорност. То је одговорност команданта за своју јединицу и стање у њој. Не очекујем да свако то разуме, али сигуран сам да ће они који схватају војску разумети и одговорност коју осећам", каже Диковић.

На констатацију листа да се избор места слетања показао као кључан за трагичан исход и на питање ко је одлучио да хеликоптер слети на аеродром "Никола Тесла", Диковић је рекао да је то, "судећи према извештају Комисије за основно испитивање удеса хеликоптера, била контрола лета".

"Да ли им је неко то сугерисао или наметнуо, не знам. То би требало да покаже истрага коју не спроводи Војска", додаје Диковић.

На питање да ли је несрећа утицала на његове односе са министром одбране Братиславом Гашићем и командантом авијације, Диковић је одговорио да су то приче без основа.

"Са министром Гашићем сам у коректним односима и сарађујемо по свим питањима. Са генералом (Ранком) Живаком такође имам коректан професионалан однос. Ми смо дугогодишњи сарадници и нема речи о личним сукобима", нагласио је Диковић.

Диковић је у интервјуу београдском дневнику, између осталог, рекао и да ће Војска Србије бити на прослави Дана победе у Москви, јер је Србија дала значајан допринос победи над фашизмом и негује антифашистичке традиције савремене Европе.

"Представљаће нас 72 гардиста и по један припадник Копнене војске, РВ и ПВО и Команде за обуку, на челу са командантом Гардијског батаљона потпуковником Владимиром Вукајловићем", рекао је начелник Генералштаба ВС.

На питање шта недавно потписивање ИПАП програма са НАТО-ом значи за Војску, Диковић је прецизирао да усвајањем ИПАП-а Србија није одустала од војне неутралности, него је само унапредила сарадњу са НАТО-ом, у оквирима "Партнерства за мир".

"Развијаћемо своје способности за учешће у мултинационалним операцијама, као и извршавање задатака помоћи народу. Биће нам корисно унапређење сарадње у супротстављању новим изазовима безбедности: тероризму, сајбер угрожавању и илегалним миграцијама", рекао је Диковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 10. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара