Читај ми!

ЛГБТ особе и усвајање деце – осетљиво питање

Иако се положај ЛГБТ особа побољшао, и даље су једна од најугроженијих група у друштву и главни су актери тема које су за многе табу. Ових дана актуелна – усвајање деце. Док се чека Закон о родној равноправности, који би то питање требало да уреди, полемише се о одредбама Породичног закона и о томе ко у Србији може да усваја децу.

У последњих десет година један мушкарац у Србији је усвојио дете, а сваке године, у просеку то учини неколико жена. Да они који живе сами усвоје дете, омогућава Породични закон, али, како се наводи, само када је то у интересу детета. Притом, не проверава се сексуално опредељење усвојитеља.

"Ми се ретко одлучујемо да доделимо дете самцу, јер сматрамо да, ипак, треба да живи у породици. А породица је, као што закон каже, заједница мушкарца и жене, и Министарство ће се увек држати те законске одредбе", напомиње Александар Вулин, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Да ли је наше друштво, већ преосетљиво на истополне бракове, спремно на то да ЛГБТ особа усвоји дете?

Грађани су различитог мишљења. И док једни тврде да ЛГБТ особе некада могу да буду и бољи родитељи, други пак сматрају да не може свако да буде родитељ и да су психолошке и педагошке карактеристике изузетно важне.

Организације које се боре за права ЛГБТ особа су изричите: свима омогућити усвајање деце.

"Мислим да је у реду да сви закони који се усвајају садрже антидискриминаторне одредбе, односно да омогућавају једнак третман свима: и људима који се налазе у заједници и самцима", напомиње Јованка Тодоровић из организације "Лабрис".

На то, сматра заштитник грађана, друштво у Србији још није спремно, посебно што верује да је жеља ЛГБТ особа да усвајају децу вештачки направљен проблем.

"Интереси деце су у сваком тренутку сваком органу најпречи и у сваком случају. Данас у Србији није ни издалека било коме пало на памет да озбиљно разматра ту ситуацију кад су суштински проблеми много другачији", каже заштитник грађана Саша Јанковић.

Иста права за различито сексуално опредељене при усвајању деце, поред осталих, гарантују Велика Британија, Шведска, Шпанија, Холандија.

У Финској, на пример, истополни парови не могу да усвајају децу, али могу да буду хранитељска породица.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи