Читај ми!

Декларације, ситна слова и шарене лаже

Од 2.000 испитаних производа, сваки седми је неисправно декларисан. Проблем је у томе што се несавесни произвођачи не кажњавају. Најављено је усвајање новог правилника о декларисању производа који треба да доведе у ред стање на тржишту.

Yдружења за заштиту потрошача упозоравају да је велики проблем то што је велики број производа са неисправном декларацијом.

Упознавање са производом понекад уме да изнервира потрошача, који често мора да се помучи како би добио основне информације о артиклу који жели да купи.

Многи потрошачи кажу да на производима најчешће гледају рок трајања. Онима који гледају састав производа сметају иззетно ситна слова.

"Мора лупа да се узме да се прочита", каже један суграђанин.

Иза превара и обмана стоје, пре свега, произвођачи. Слика на паковању и оно што је у њему често немају много везе.

"То се највише исплати произвођачима јер користе тренутно актуелне ствари, популарне ствари, оно што потрошача наведе да нешто купи. На пример, имате онај чај од бруснице, имате слику бруснице, све је у облику бруснице а имате свега три одсто ароме бруснице у том чају, значи нема ни трага од бруснице", рекао је Горан Паповић из Националне организације потрошача Србије.

Иако је Правилник о декларисању упакованих производа усвојен крајем прошле године, припрема се нови, који ће бити усаглашен са регулативом Европске уније. Он ће омогућити потрошачу да брзо дође до информација које су за њега најбитније.

"Биће повећан тај фонт, тако да неће бити проблема поготову код старијег становништва. Алергијске изјаве су новина у том новом правилнику, то раније није било коришћено, просто да људи буду упућени. Нутритивна својства, извор витамина и још неке специфичности", рекла је Маја Анокић из Центра за заштиту потрошача.

Новина је и захтев који ће удружења потрошача упутити надлежним органима, а то је да сви неисправно декларисани производи буду повучени са тржишта.

Заштитници потрошача кажу да ни постојећи правни оквир није лош, али да проблем као по обичају настаје у примени прописа. Сагласни су да ниједан правилник неће много помоћи ако тржишна и пољопривредна инспекција не спроводе ефикасну контролу и казне несавесне произвођаче и трговце.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво