Читај ми!

Мали: Дефицит буџета не угрожава макроекономску стабилност

Скупштина Србије завршила је вечерас расправу у начелу о ребалансу буџета за 2020. годину. Министар финансија Синиша Мали је, образлажући предложени ребаланс, истакао да дефицит од 483 милијарде динара не угрожава макроекономску стабилност.

Председник Скупштине Ивица Дачић је после обраћања последњег пријављеног говорника питао да ли се још неко јавља за реч, уз шаљиву опаску да то не би препоручио.

 Дачић је најавио да ће седница о амандману на ребаланс буџета почети у четвртак, 12. новембра у 10 часова, када се очекује и гласање, а затим и нову седницу о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести, са почетком у 12 часова.

Образлажући предложени ребаланс буџета за 2020. у Скупштини Србије, министар финансија Синиша Мали је рекао да учешће јавног дуга у БДП-у неће прећи 60 одсто.

"То значи да смо апсолутно у стабилном финансијском положају. Имамо најмањи пад у Европи и то говори колико су биле оправдане мере које смо применили", навео је Мали.

Објаснио је да је ребалансом буџета, другим у овој години, осим завршетка и опремања две ковид болнице у Батајници и Крушевцу, за шта је предвиђено девет милијарди, планирано и улагање у друге здравствене установе.

Тако је навео улагања у Институт за мајку и дете, ГАК "Народни фронт", "Тиршову", Институт за инфективне и тропске болести, опште болнице и домове здравља широм Србије.

Министар финансија је рекао да је ребаланс буџета усмерен на додатно ојачавање капацитета у здравству како бисмо се на прави начин изборили са епидемијом коронавируса.

Једнократна помоћ за запослене у здравству  

Позвао је посланике да подрже тај Владин предлог и исплату 10.000 динара једнократне помоћи за запослене у здравству као подршку за предани рад у условима борбе против коронавируса.

"Обећање које смо дали са првим ребалансом сада смо испунили. То кажу и ММФ и ЕК, који наводе да је наш одговор био правовремен и ефикасан и зато Србија нема тај црни сценарио који имају друге много развијеније земље", истакао је Мали.

Подсетио је да је првим ребалансом буџета у априлу брзо и са свеобухватним програмом издвојено 5,8 милијарди евра за програм помоћи и подршке привреди и грађанима, како би се ублажиле негативне последице епидемије коронавируса.

Подсетио је да је исплаћено пет минималних зарада за преко милион запослених, да су за померање плаћања пореза и доприноса у периоду од четири месеца, обезбеђени јефтини кредити за приватни сектор, договорена гарантна шема у износу од две милијарде евра са банакама за обратна средства и ликвидност предузећа.

Навео је и да су 10 одсто повећане зараде свим запосленима у здравству, исплаћена једнократна помоћ од 4.000 динара за пензионере и по 100 евра сваком пунолетном који се јавио за ту помоћ.

Србија има најмањи пад БДП-а у Европи

Мали је нагласио да смо, по пројекцијама, до краја године најбољи у Европи и да ћемо имати најмањи пад.

"У Европи имамо најбољи резултат, то је заслуга свих грађана. Овај ребаланс буџета за који смо добили сагласност ММФ-а, усмерава нас и ка реализацији пројекта 'Србија 2025', који подразумева 14 милијарди евра додатног новца за улагање у инфраструктуру", рекао је Мали.

Навео је да ће бити остварен циљ да 2025. просечна плата буде 900, а просечна пензија 440 евра.

Мали каже да се у ребалансу буџета водило рачуна и о средствима за капиталне инвестиције, те да се настављају радови на обилазници око Београда, на Моравском коридору, и на ауто-путу Прељина–Пожега.

"Имаћемо рекордан износ капиталних инвестиција у 2021. години", рекао је Мали.

Нагласио је и да је кумулативни раст Србије у наредне три године и по пројекцијама ММФ-а и ЕК апсолутно највећи у Европи.

Пензије 5,9 одсто веће од 1. јануара 2021. 

Навео је и да нема много земаља у Европи које ће повећати пензије, као што ће оне од 1. јануара наредне године у Србији бити веће за 5,9 одсто, а минимална зарада ће расти за 6,6 одсто.

"Имаћемо и повећање зарада у јавном сектору и поред короне и економске кризе, размишљамо о подизању животног стандарда", рекао је Мали.

На седници скупштинског Одбора за финансије, која је одржана у понедељак, министар Синиша Мали је изјавио да је ребалансом овогодишњег буџета предвиђена 1.291 милијарда динара прихода, 1.774 милијарде расхода, па ће дефицит износити 483 милиона динара или 8,75 одсто.

Ко је против ребаланса 

Иако су се изјаснили да су против ребаланса буџета, коначан став посланичке групе Уједињена долина - СДА Санџака зависиће од судбине њихових амандмана.

"Ребалансом буџета координационог тела владе Републике Србије планирана средства су за 20 посто смањена за општину Бујановац, Прешево и Медвеђа. Прво што бих вас замолила је да се поменута средства врате ребалансом буџета на ниво пре смањења", наводи Надије Бећири из посланичке групе Уједињена долина - СДА Санџака.

Против ребаланса гласаће самостални посланик Владан Глишић.

"У врху табеле имамо расходе за запослене који су повећани за три и по милијарде динара и ти расходи без обзира на претходне цифре не изгледају велики они су велики ако се размисља о будзету и дзепу насих порсеких обвезника", истиче Глишић.

Александра Томић из СНС-а одговара да то повећање ставки говори о повећању плата здравственим радницима, и плате и порезе.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво