Читај ми!

Дачић о састанку у Вашингтону: Никоме не саветујем да крене путем ултиматума

Министар спољних послова Ивица Дачић каже за РТС да ће у Вашингтону притисци бити велики и на државу и на председника Вучића, али да ултиматум није пут за решавање проблема. Поводом избора у Црној Гори, рекао је да се Србија није никако умешала у унутрашње ствари те земље, нити је подржала било кога.

Ивица Дачић је говорио је у Дневнику РТС-а о могућим исходима разговора делегација Београда и Приштине у Вашингтону, као и о оптужби црногорског председника Мила Ђукановића да се Србија умешала у унутрашњу политику у Црној Гори.

Дачић је рекао да исход зависи од тога шта ко очекује од састанка.

"Увек се говорило само о обликовању неког економског оквира, свему ономе што би могло да спада у нормализацију односа, али што се тиче свакодневног живота људи, инфраструктуре, путне, железничке, успостављања слободе кретања робе, капитала", навео је министар.

С друге стране, како је додао, ако неко очекује да то буде спектакуларан састанак, у смислу да се појави неки политички оквир и да се прича о статусу, ту је ствар већ потпуно неприпремљена.

"Ако неко мисли да ће кроз неку скривену агенду извршити притисак на Србију, убеђен сам да ће председник Вучић одговорити онако како је то у нашем националном и државном интересу", рекао је Дачић.

Објаснио је да политички споразум није ни припремљен. "Сви би волели да реше то питање, али то питање може бити решено само компромисом", истакао је министар.

"Знам како то све функционише, притисци ће бити велики и на државу и на човека лично, са уценама, претњама за његову будућност, али знам како Вучић на то реагује, тако да никоме не саветујем да у случају Србије или Вучића крене путем ултиматума, то није пут за решавање проблема", поручио је Дачић.

Каже да земље Европске уније не гледају баш благонаклоно на то што раде САД, јер сматрају да то треба да ради ЕУ.

С друге стране, како је истакао, не може Србија да исправља ствари у међународном поретку.

"Сви смо свесни тога да Брисел врши медијацију у дијалогу по резолуцији Генералне скупштине Уједињених нација, али смо исто тако свесни да Савет безбедности УН треба да дâ коначно одобрење за све ово. Тако да сви треба да имају увид у ширину спектра свих актера", закључио је министар.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво