Вучић: Запад јасан по питању КиМ, једино питање је ко ће да води игру

Постоји значајно неслагање унутар, до јуче монолитне, западне алијансе по питању КиМ, али оно није суштинске природе по решење, већ у томе ко ће да води игру, рекао је председник Србије Александар Вучић и додао да је то веома тешка позиција за Србију и да зато очекује даље притиске.

Александар Вучић је рекао да не можемо да одбијамо лако највећу силу света (САД), а како да одбијете ЕУ када се налазите на европском путу.

"Не могу да будем неодговоран као Тачи и да кажем 'ми нећемо да се одазовемо позиву Лајчака, Макрона или Меркел'...Како то да кажем? То је немогуће", рекао је Вучић гостујући на ТВ Пинку.

Каже да и ако постоји нешто због чега не спава јесте питање Косова, упркос свим економским успесима.

Наводи да Немачка, која је најснажнији фактор у Европи кад је реч о решавању косовског питања, неће променити свој став по том питању, који је супротан ставу Београда, али да то не значи да он не цени дело и личност немачке канцеларке Ангеле Меркел.

Истиче да не може да говори о томе да ли је Немачка подржавала приштинске таксе на робу из централне Србије, али је додао да је потпуно јасно да "све што ми мислимо о Косову, у Немачкој мисле супротно".

"Ја сам поносан на чињеницу да своје ставове нисам крио пред канцеларком, а она ми је чак рекла и да не би ни слушала да јој то неко други прича", рекао је Вучић.

Указује да цени Ангелу Меркел и да, иако зна да ће за неколико месеци о њој многи говорити све најгоре, он то неће чинити, јер зна са којом је снагом чувала стабилност у овом делу Европе.

Подсетио је да је Ангел Меркел 2015. године отворено подржала Србију у спору са Хрватском, када је та земља увела санкције Србији па су камиони чекали у километарским колонама на граници.

"Да није било њене отворене подршке, ко зна колико би та криза трајала и како би се завршила. Ја јој то памтим и 2020.", рекао је Вучић.

Вучић је истакао и да су немачке инвестиције у Србији фантастичне и подсетио да Србија има највећу трговинску размену са Немачком.
"Са Немачком имамо највећу трговинску размену, 13 одсто укупне трговинске размене имамо са Немачком", казао је Вучић.

Иза ње су, како каже, Италија, БиХ, Русија, Кина...

Вучић је рекао и да је Србија у претходних седам, осам година успела да подигне углед у свету, подсетивши да су у нашу земљу долазили јапански премијер, кинески председник, председник Израела, потпредседник Индије, руски председник, немачка канцеларка....

Резолуција 1244 комплексан документ 

Председник Вучић рекао је да је Резолуција 12 44 комплексан документ и да то нису само оне две реченице које се у Србији помињу, јер нам иду у прилог, оне у којима се признаје интегритет наше земље.

Он је за ТВ Пинк рекао да мора да се зна шта све садржи тај документ, који је омогућио погром 2004. године, па и наредне процесе, од једностраног проглашења независности 2008., става Међународног суда правде и "страшних грешака које смо направили".

"У преамбули, на пример, пише и да ће КИМ бити предмет деловања Хашког тирбунала, то никада народу нисмо рекли", истакао је Вучић и додао да је на основу тога много људи испоручено Хашком трибуналу, али је, истиче, поносан што у томе није учествовао.

Указује да се у члану 11. ради о најснажнијој реафирмацији споразума из Рамбујема, који смо ми претходно одбили, а који говори о спровођењу референдума за коначни статус КиМ и додаје да је и то део резолуције.

Истиче и да се у члану 2. говори искључиво о насиљу и репресији снага СРЈ, а нигде о репресији или злочинима ОВК, што значи, како објашњава, да смо ми криви за сукоб на КИМ.

"У тачкама 10. и 11. успоставља се међународно присуство Унмик администрације плус привремени приштински органи власти, чиме се дерогира присуство српских, не само полицијских и војних снага, већ и цивилних, а на почетку се каже да морају да се повуку са КИМ", истиче председник.

"На свему овоме је инстирала албанска страна, а ми смо читали само ове две реценице, а никада ове друге", примећује он и додаје да су те две тачке увршћене у документ само да би се задовољио руски интерес у том тренутку, да не би могло да се каже да је потпуна српска капитулација и прихваћено отцепљење Косова од Србије, а суштински је стављено много елемената који ће касније омогућити Ахтисарију и другима са својим плановима да излазе и довести до погрома 2004, а затим до самопроклановане независности 2008.

"Уместо да се мудро супротставимо свему томе, ми смо правили страшне грешке", указује Вучић, закључно са МСП.

Оцењује да и даље имамо тешку ситуацију, јер је на КИМ 93 одсто Албанаца.

"И у тим условима добро се боримо и морамо да се дрзимо тих делова резолиуције о насем интегритету, али нико од њих није глуп, они су учествовали у припреми", додаје председник.

Напомиње да је ово морао да каже, јер не можемо забијати главу у песак.

"Не могу да спавам због КиМ, борићу се заједно са свима другима, сназније него што сам се борио претходно", поручио је Вучих.

Упитан да коментарише став Мирослава Лајчака, оцењује да Лајчак није мислио да се дијалог покрене од нуле.

"Мој осећај је да је он мислио, а није то рекао, на комплетну примену Бриселског споразума, ''са плус плус'' и да се тако заврси цела прича. Албанци ни на то нису спремни, они мисле да је то само питање форме како Србија да их призна", закључује Вучић.

Србија жели добре односе са Хрватском

Председник Србије рекао је да Србија жели добре односе са Хрватском, али да разуме зашто сваког дана пишу нешто против њега, и да разлог лежи у томе што Србија има три пута већу стопу раста од њихове.

Вућич је на рекао да нико није пренео у Хрватској податке Евростата по којима је Србија прва у региону по стопи раста БДП-а.

"Не смеју да кажу ко је имао најснажнији раст. Ја их разумем, ако сваки дан пишу против мене", каже Вучић, а поводом једног јутрошњег текста из хрватске штампе о томе да ће победити надмоћно, каже да у том тексту нема доследности.

"То су људи који су говорили да превратнички Београд само што не збаци Вучића, а сада кажу да ће Вучић победити премоћно. Суштина је у томе да гледају може ли Србији да се деси нешто лошије да би били водећи у региону, а већ три године им не иде. Србија расте дупло већом стопом, а 2021. први пут ће имати већи БДП од Хрватске", указује Вучић.

Нема сумње и да ЕУ много помаже Хрватској, каже председник, али истиче да је важно да ми верујемо у Србију и радимо.

"Од како смо променили парадигму да можемо да успемо, много смо урадили", истиче председник.

У ИТ сектору запослено 70.000 људи

Вредност извоза Србије у ИТ сектору је 1,4 милијарде евра, а суфицит чак 800 милиона евра, изјавио Вучић.

Додаје да је у том сектору у Србији запослено око 70.000 људи, а да је просечна плата 127.000 динара.

"И када доведете 'Бросе' у Панчево, где ће нето плата бити 1.900 евра, када отворите МТУ у Пазови то је тај виши ниво који тражили. Када запошљавате људе, имате другу, трећу плату у породици", рекао је Вучић.

Наводи да је било тешко довести фабрике у нека места Србије, где је људима требало обезбедити посао, попут Крупња, Лебана, где заправо нема свих услова коије инвеститори траже.

"Да ли је могуће да доведете 'Бросе' у Лебане? Па, није, већ негде поред Београда, Новог Сада", приметио је Вучић и додао да се зато, примера ради, додатно улаже у Лебане, у Царичин град, у инфраструктуру, како би, можда, у то место дошао још један, мањи, али снажнији инвеститор.

Додао је и да се први пут десило за време короне да једна домаћа грађевинска компанија, која је градила јуче отворени НТП Ниш, рекла да верује да је држава стабилна, али да ће сама финансирати део радова, док не прође епидемиолошка криза.

Подсетио је и да је просечан минималац са 15.700 динара 2012. године, прошле године повећан на 30.200 динара, што је, како наводи, страховит скок.

"Разумем приватнике, којима је тешко да то плате. Морамо да бринемо о радничким правима, али морамо да пружимо и најбоље услове ономе ко подиже земљу, па се трудимо да ту пронађемо најбоље решење", рекао је председник.

Значајне промене у влади, ко ће бити премијер - после избора

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће бити значајних промена у саставу нове владе, ако већину освоји листа коју предводи, као и да сада не жели да се изјашњава о томе ко би могао да буде нови премијер.

"Значајне промене... Биће и оних који су сада министри, али биће значајне промене. Веома сам задовољан радом Ане Брнабић, али се не бих изјашњавао о томе ко ће бити премијер. А, да ли су људи од поверења и људи о којима мислим добро и Ана Брнабић и Милош Вучевић и Бранислав Недимовић и Синиша Мали - јесу", казао је Вучић.

Истиче да ће одлуку доносити они који буду формирали већину.

"Ако мисле неки да буду на власти довека и да нико не сме да буде склоњен, већ да само може да напредује, онда ћете увек имати проблем. Онда би 12 министара чекало само да постану премијери и да буду увек незадовољни, или да увек остану у најмању руку министри, а то није реално, као и за премијера", изјавио је Вучић.

"Шта год да се деси сутра, остају резултати"

Александар Вучић је поручио да шта год да се деси "сутра", остају резултати и оно што је урађено током његовог мандата - од нових фабрика, научно-технолошких центара, путева, модернизованих пруга, музеја...

Само у Нишу, каже, отворио је чак седам фабрика.

"Кад будете ишли пругом Београд-Нови Сад-Суботица, путем у Грчку на море, или у Бугарску и Турску, видећете путеве које смо направили захваљујући спроведеним реформама. Видећете путеве и пруге... Погледајте како се гради на аеродрому 'Никола Тесла', не заборавите националну компанију 'Ер Србија'", рекао је Вучић.
Подсетио је да су претходних година отворени Музеј савремене уметности и Народни музеј, који годинама нису радили.

"Погледајте како изгледа стара Железничка станица, Београд на води, фонтана на Славији, Београд је имао 67 категорисаних хотела, сада има 130...", рекао је Вучић.

Додаје да је буџет главног града дуплиран, да се улаже све више у фабрике, да се свуда кроз Србију виде нови логистићки центри, стране фабрике и постројења...

"То су резултати, а имамо и планове за будућност", истакао је председник.

Вучић је рекао да је само у Нишу у претходних неколико година отворио седам фарбика, те подсетио да је јуче отворен и Научно-технолошки парк.

Каже и да су у последње време вредни, млади људи почели да се врачају у Србију и овде доводе стране компаније или покрећу бизнисе.

Поменуо је Николу Божиновића који је довео америчку фирму у Србију, Марка који је са Институтом Михајло Пупин направио српски респиратор, те Владу, који ће изградити највећи кампус у овом делу Европе и који је, иако је могао да избегне, уплатио 20 милиона евра у буџет Србије, што је 0,5 одсто пензија на годишњем нивоу.

"То су резултати онога што смо радили", напоменуо је Вучић.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво