Гојковић: Доказаћемо последице бомбардовања, имамо обавезу према грађанима

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић рекла је за РТС да је убеђена да ће се суштинским и посвећеним радом посланика доказати да бомбардовање наше државе и наших грађана осиромашеним уранијумом има утицај на пораст малигних обољења. Ми имамо обавезу према грађанима да им након исцрпног рада саопштимо истину јер је то злочин без преседана, истакла је Гојковићева.

Истину о бомбардовању покушаће да утврди Комисија о чијем саставу ће данас расправљати посланици.

Председник Александар Вучић је јуче оценио да је муниција са осиромашеним уранијумом један од разлогa пораста малигнитета, посебно код деце и да ће се то тешко доказати. 

Гостујући у Дневнику РТС-а, председница парламента Маја Гојковић је рекла да је убеђена да ће посланици успети у томе.

"Ми сада расправом у Скупштини говоримо о потреби формирања Комисије на парламентарном нивоу, која има захтеван задатак да истражи последице бомбардовања из 1999. године на здравље и животну средину с посебним освртом на употребу пројектила са осиромашеним уранијумом", рекла је Гојковићева.

Како је истакла, од велике помоћи ће бити извештај италијанског парламента, "државе која је једна од чланица НАТО пакта које су учествовале у бомбардовању, а која је после вишегодишњег истраживања, испитивања релевантних чинилаца, доказала да су италијански војници умирали и оболевали и оболевају од последица тога што су боравили на подручјима на којима су коришћени пројектили са осиромашеним уранијумом", између осталог и на Косову и Метохији, о чему сведочи велики број података.

То је обиман извештај, каже Гојковићева и додаје да оно што је фрапантно је да је по њиховим подацима, око 4.000 војника оболело од разних малигних обољења, а око 300 војника је изгубило живот зато што су боравили на подручјима а нису имали никакву заштиту за разлику од појединих других страних војних трупа.

Комисија треба да предложи прве мере за две године.

Италијански парламент је радио у неколико сазива и то је захтеван посао, истакла је Гојковићева.

Питање је зашто то нико раније није покренуо, али доктор Дарко Лакетић је посвећен том послу и има неке полазне основе, рекла је Гојковићева.

"Извештај смо успели заједно да добијемо, разговор је обављен са италијанским сенатором Скануом, који је водио овај тежак посао и није му било лако јер је било и отпора у свему томе, тако да би први прелиминарни извештај требало да се прикаже Скупштини, да се дискутује о томе, али да јавност Србије буде упозната до каквих података смо дошли", каже председница парламента.

Убеђена је да ће се суштинским и посвећеним радом посланика доказати да бомбардовање наше државе и наших грађана осиромашеним уранијумом има утицај на пораст малигних обољења.

Новац ће бити обезбеђен из буџета. Подсећа да у свету, што се тиче таквих комисија, људи долазе да сведоче. Италијански сенатор је рекао, у разговору са Дарком Лакетићем, да ће доћи да сведочи.

"Имамо обавезу да грађанима Србије саопштимо истину" 

"Ми имамо обавезу према грађанима Србије да им након исцрпног рада саопштимо истину јер је то злочин без преседана, користити осиромашени уранијум и убијати људе, не само физички него кажњавати и генерације које долазе и од тога не треба бежати", истакла је Гојковићева.

Према њеним речима, истраживање је окренуто ка истини коју дугујемо грађанима Србије.

"Последњих неколико месеци са Дарком Лакетићем суштински сам се заинтересовала за ову тему, о којој говоре многобројни наши доктори и стручњаци већ годинама и упозоравају да сигурно постији узрочно-последична веза између бомбардовања и оболевања, видела сам извештаје који постоје у оквиру УН, у оквиру Агенције која се бави заштитом животне средине, који су из политичких разлога сакривени или, како пише у италијанском извештају, сакаћени да грађани њихових држава не би сазнали праву истину", каже Гојковићева.

Посланици опозиције су најавили подршку Комисији.

"Очекујем да крајем недеље, када се заврши расправа, одмах изгласамо одлуку о формирању Комисије, да би доктор Дарко Лакетић могао са својим предлогом о саставу посланичке Комисије да изађе до краја ове седнице. Такав је план и надам се да ћемо га заједничким напорима испунити", закључила је Маја Гојковић.

Број коментара 46

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
29° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије