"Шешељ угрозио достојанство Народне скупштине"

Председница парламента Србије Маја Гојковић и премијерка Ана Брнабић најоштрије осудиле понашање Војислава Шешеља, који је газио хрватску заставу и псовао делегацију те земље која је боравила у посети Београду. Српска амбасадорка Мира Николић одбила да прими протестну ноту Загреба.

Делегације Хрватске са председником Сабора Горданом Јандроковићем на челу одлучила је након инцидента да прекине посету Србији.

Маја Гојковић је поручила да осуђује "брутални покушај угрожавања достојанства Народне скупштине Србије и делегације Сабора Републике Хрватске од стране народног посланика Војислава Шешеља".

"Исказано непоштовање према државним симболима Републике Хрватске, чија се делегација на челу са председником Сабора Горданом Јандроковићем налази у првој историјској посети Србији, недопустиво је и представља увреду и за српски народ, који се дичи традицијом гостопримства", наведено је у саопштењу из Кабинета председника Скупштине. 

Додаје се да инциденти и провокације те врсте, било да се дешавају у Београду, или у Загребу, као што је био случај приликом недавне посете председника Републике Србије Александра Вучића, "не могу и неће довести у питање чврсту решеност Републике Србије да гради и унапређује добросуседске односе са Републиком Хрватском, зарад будућности наших грађана, мира и стабилности у региону".

И председница Владе Ана Брнабић осудила је понашање Војислава Шешеља. 

"Желим овим путем да недвосмислено, директно и најоштрије осудим понашање Војислава Шешеља у Скупштини Србије. Покушај цепања хрватске или било чије заставе или државних симбола и вређање чланова званичних делегација који се налазе у пријатељској посети нашој земљи није понашање које представља Србију", истакла је Брнабићева у саопштењу.

Апеловала је на све актере на политичкој сцени да се понашају у складу са циљевима које смо као друштво поставили.

"Да идемо напред и будемо пример земље која, кроз сарадњу са свима, оснажује сопствено друштво и активно доприноси развоју свеукупних односа у региону и Европи", поручила је премијерка.

"Србија треба да нуди решења за све изазове које имамо, уместо да неодговорним понашањем руши мостове које градимо", наводи Брнабићева.

Указала је да су недавном посетом председника Александра Вучића Хрватској и састанком са хрватском председницом Колиндом Грабар Китаровић односи две земље добили нову динамику.

"Изјаве свих наших званичника, састанци и потези који су након тога уследили додатно су потврдили опредељење Србије да са Хрватском развијамо добросуседске односе. То је пут који смо одабрали, јер је Србија дубоко посвећена регионалној сарадњи и постизању стабилности у целом региону. Овакво понашање не представља вредности Владе Србије и већине наших грађана. Србија је искрено и дубоко посвећена сарадњи, разумевању и дијалогу. Ово су вредности Србије која је окренута бољој будућности за све наше грађане, као и за све становнике овог региона", поручила је премијерка.

Амбасадорка Србије у Загребу Мира Николић одбила је да прими протестну ноту Хрватске, са образложењем да званичници Републике Србије нису учинили ништа лоше због чега би посета Београду делегације хрватског парламента била прекинута.

"Амбасадорка Мира Николић је, такође, рекла да је председник Републике Србије Александар Вучић приликом недавне посете Загребу доживео и горе непријатности, али није напуштао Загреб", наглашава се у саопштењу Министарства спољних послова.

И после одласка делегације хрватског Сабора, хрватски привредници наставили су посету Београду, где је отворена Хрватска привредна комора.

Претходно је Српска радикална странка саопштила да је Шешељ, када је ушао у зграду Народне скупштине, покушао да исцепа хрватску заставу.

Како се наводи у саопштењу, Шешељ је оборио заставу, а затим су је он и посланик радикала Филип Стојановић газили. После тога су у скупштинском предворју псовали делегацију Хрватске.

Председник Хрватског сабора Гордан Јандроковић јутрос је дошао у званичну посету Београду на позив председнице Скупштине Србије.

Након инцидента Војислава Шешеља, реаговале су политичке партије и уследили су коментари политичких аналитичара.

Вест о инциденту у Скупштини пренели су медији у региону, а и неке од водећих светских агенција као што су Асошијетед прес и Ројтерс.

Број коментара 33

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво