Sigurna kuća u Beogradu

Savetovalište za žrtve nasilja i RTS počinju kampanju za izgradnju "sigurne kuće" u Beogradu, kojih u našoj zemlji ima tek devet. Svako šesto dete i svaka treća žena u Srbiji žrtve su porodičnog nasilja, podaci su nadležnog ministarstva.

Zbog sve većeg porodičnog nasilja u Srbiji u kome su najčešće žrtve žene i deca, Radio-televizija Srbije sa Savetovalištem za žrtve nasilja počinje kampanju za izgradnju "sigurne kuće" u Beogradu.

Svako šesto dete i svaka treća žena u Srbiji žrtve su porodičnog nasilja, podaci su nadležnog ministarstva. Prošle godine, posledice takvog nasilja bila su 22 smrtna slučaja, a u Srbiji postoji samo devet "sigurnih kuća".  

Kako nije uvek lako dokazati povrede, koje su posledice zlostavljanja, žrtve nasilja od sada se pregledaju isključivo na Institutu za sudsku medicinu.

Sanja Marković, majka dvoje dece, bila je četiri meseca štićenica sigurne kuće u Beogradu. Na taj korak se odlučila posle skoro destogodišnjeg muževljevog maltretiranja.

"Suprug me hvatao za vrat, šutirao, obarao na zemlju. U "sigurnu kuću" došla sam slomljena emotivno, psihički i fizički. Posle četiri meseca, i izlaska iz kuće, ne plašim se više nikoga", rekla je Markovićeva.

Problem koje žene imaju, posebno u manjim sredinama, jeste što često izostaje podrška roditelja i bliže rodbine. Kako su to najčešće osobe nižeg obrazovanja i nezaposlene, neophodno je da im se kao podrška posle boravka u sigurnim kućama, obezbedi stan ili povoljnija stanarina.

"To bi bilo jako korisno jer od momenta izlaska iz sigurne kuće žene su uplašene, nesigurne, boje se neizvesnosti i to je jedan od razloga što se najčešće i vraćaju u porodice iz koje su izašle", rekla je koordinator sigurne kuće u Kragujevcu Vera Simić.

U Beogradu postoje dve sigurne kuće u kojima živi pedesetak žena i dece. Novi prostor je neophodan kako bi život štićenika i rezultati terapija bili kvalitetniji.

"Kada je tolika gužva onda se svi ti kriterijumi pomeraju. Treba da izgradimo još jednu 'sigurnu kuću' pored ove dve od 250 kvadrata i ja sam već sa opštinom Rakovica potpisala ugovor o saradnji i izgradnji kuće do juna sledeće godine", rekla je koordinator Savetovališta za žrtve nasilja Vesna Stanojević.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво