Kosovo, stanje dijaloga

Rešenje i „strani faktor"

U jesen, tačno pre deset godina na Generalnoj skupštini UN u Njujorku posebnom rezolucijom iniciran je politički dijalog Beograda i Prištine. Sledećeg proleća u Briselu održan je prvi sastanak predstavnika dve strane. Proces je počeo kao tehnički a posredovali su Evropska unija i Sjedinjene države. Od tada dijalog je imao ubrzanja, krize i prekide ali kontinuitet procesa, pravac i energiju održavali su međunarodni posrednici, EU formalno i politički, Amerika suštinski.

Dijalog je u međuvremenu iz tehničke razvio i političku dimenziju, a njegov kraj projektovan je kao „sveobuhvatni sporazum". Približavanje završnoj fazi, ulogu posrednika učinilo je vidljivijom, značajnijom i direktnijom, toliko da je srpska strana u jednom trenutku primetila da „neki akteri na zapadu ne bi želeli da se Srbija uopšte meša u rešavanje kosovskog pitanja".

Danas kada je dijalog Beograda i Prištine posle dvadeset meseci prekida ponovo pokrenut, postavlja se pitanje daljih planova i ideja vodećih međunarodnih aktera na putu rešavanja kosovskog pitanja.

Za Rečeno i prećutano o tome govore Slobodan Zečević, naučni savetnik Instituta za evropske studije i Siniša Ljepojević, publicista i dugogodišnji dopisnik Tanjuga iz Londona.

Autor Radovan Pantović.

 

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се