Читај ми!

Aplikacija Historikar nudi priču o spomenicima u Beogradu

U Beogradu je sve više turista. Ako ne budete umeli da im odgovorite na pitanja o spomenicima na Kalemegdanu, pokažite im novu aplikaciju „Historikar“. Ona će im reći sve što treba da znaju, a i vi možete da naučite nešto novo – samo okrenete mobilni ka nekom spomeniku.

U novom ste gradu. Pred polazak ste kupili mape, knjige sa preporukama, pročitali savete na portalima. Možda volite da istražujete sami ili da platite profesionalnog vodiča?

"Poznajem i grad i Srbiju zato što mi je tata iz Kraljeva, tako da znam dosta mesta po gradu, pa samo njih i obilazimo", rekla je jedna posetiteljka Kalemegdana.

"Za obilazak koristim Gugl mape, koje mi mnogo pomažu. Aplikacije na telefonu nam kažu gde su popularna mesta, ali i šta nam je najbliže", dodaju drugi turisti.

Jedno od omiljenih mesta turista je Kalemegdan. Do sada su mogli da pitaju prolaznike da im ispričaju nešto o spomenicima ili samoj tvrđavi, a sada je dovoljan samo jedan klik ili fotografija da saznaju, na primer, na kom mestu je Ali Riza ključeve Beogradske tvrđave 1867. godine predao knezu Mihailu Obrenoviću.

„Možete da uperite telefon u određeni spomenik koji je vama od interesa i putem veštačke inteligencije dobijete brze informacije o tom spomeniku i možete da se upoznate sa pričom iza njega", rekao je Vladimir Rakonjac, direktor razvoja i istraživanja aplikacije.

Ovo je prva aplikacija na svetu pomoću koje možete da oživite priču o spomeniku. Mladi tim inženjera je na aplikaciji radio godinu dana i za sada je prevedena na sedam jezika. Ali to je samo početak.

„Trenutno imamo deset pokrivenih lokacija na Kalemegdanu, i neka naša ideja i želja je da oko 300 spomenika možemo da oživimo i predstavimo korisnicima u Beogradu", istakao je Vladimir Rakonjac.

Ako niste otputovali za praznike, iskoristite prazan grad i obiđite Kalemegdan. Saznajte koji je spomenik izradio Ivan Meštrović i da je otkrivanju prisustvao i kralj Aleksandar  Karađorđević. Aplikacija je besplatna i za nju vam nije potreban internet.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи