Читај ми!

Nije dovoljno da vodimo računa samo šta govorimo jer poruke šalje i naše telo

Prema pojedinim istraživanjima, u razgovoru „oči u oči“, čak 93 odsto svih informacija šaljemo neverbalno.

Pokreti tela, mimika, ton i boja glasa, pogled ili dodir, samo su neki od načina kojima se izgovorene reči dodatno „boje“, otkrivaju namere i emocije. Govor tela često može biti ključ razumevanja nečijeg ponašanja.

„Poigravanje sa kosom, pridržavanje svoje ruke... U situacijama kada smo u emotivnom naboju, kada smo emotivno investirani u neku situaciju, tada imamo mnogo više pokreta kojima kao da umirujemo sebe“, objašnjava psihološkinja Kristina Brajović Car.

Neverbalna komunikacija često otkriva mnogo više od izgovorene reči.

„Otkriva naš karakter od prvog trenutka kada se sa nekim rukujemo. Od načina rukovanja, od toga kako stojimo, otkriva šta želimo da saopštimo, stvarno. Otkriva da li nešto skrivamo ili lažemo. Otkriva da li nam se neko dopada ili ne dopada“, naglašava pantomimičar Marko Stojanović.

„Postoji jedan kanal koji ne može da se drži pod kontrolom, a to je glas. Glas je kanal istine, ljudi slušaju i odaće nas. Ako sve drugo držimo pod kontrolom, gestikulaciju, mimiku, izraz lica, oči, pogled“, napominje psihološkinja.

Facijalne ekspresije osnovnih emocija – radosti, tuge, ljutnje – često su nevoljne. Međutim, ukoliko osoba želi da ostavi utisak na druge, može da osvesti svoje reakcije i da nauči da ih kontroliše.

„Postoje profesije gde je to veoma značajno, ali za svakodnevnu komunikaciju mnogo više gubimo kada pokušavamo da kontrolišemo i da šaljemo određene strateške poruke time što uvežbavamo kako da smanjimo to 'curenje' naše ličnosti“, navodi Kristina Brajović Car.

„Duboko verujem da ne postoji ispravno i neispravno. Da ne postoji dobro i loše. Da samo postoji poruka koju ja vama šaljem – svojim telom, svojim gestom, svojim licem – i postoji odgovor koji ja dobijam od vas nakon obrađene informacije koju ste dobili“, smatra Stojanović.

Mogućnost da pogrešno razumemo neverbalnu poruku raste ako je naš govor tela u suprotnosti sa onim što govorimo, i ako ne uzmemo u obzir i okolnosti u kojima se osoba nalazi.

Takođe, donositi konačne zaključke o osobi samo na osnovu njene gestikulacije nije merodavno.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом