Читај ми!

EU ograničava britansku „meku moć“, manje britanskih serija i filmova

Evropska unija se sprema da smanji količinu britanskog televizijskog i filmskog sadržaja koji se prikazuje na njenoj teritoriji, sa ciljem umanjivanja uticaja britanske „meke moći“, navodi Gardijan.

Velika Britanija je evropski najveći proizvođač filmskog i televizijskog sadržaja, ali je njena dominacija ocenjena kao pretnja evropskoj kulturnoj raznolikosti u internom dokumentu u koji je Gardijan imao uvid.

Brisel ovoga puta cilja na definiciju britanskog programa kao „evropskog dela“.

Po direktivi audiovizuelnih medijskih servisa EU, većina programa televizijskog sadržaja mora da čini „evropska produkcija“, koja takođe na striming servisima, poput Netfliksa i Amazona, mora da čini najmanje 30 odsto naslova.

Zemlje kao što je Francuska otišle su i korak dalje, postavljajući tu kvotu na 60 odsto i zahtevaju da 15 odsto od prihoda striming platformi se troši na produkciju evropskih audiovizuelnih i kinematografskih dela.

Prema dokumentu EU koji je predstavljen dimplomatama 8. juna, imajući u vidu da je Britanija izašla iz EU, količina britanskog sadržaja posle Bregzita je neproporcionalno velika u odnosu na „evropsku televiziju“.

„Velika dostupnost britanskog sadržaja na striming i medijskim servisima kao i činjenica da se i dalje kvalifikuje kao 'evropsko delo' dovodi do njegovog neproporcionalnog prisustva, koje negativno utiče na promovisanje evropskih sadržaja i kulturnu raznolikost“, navodi se u dokumentu.

Gubitak titule „evropski“ 

Zbog toga je Evropskoj komisiji naloženo da pokrene studiju uticaja britanskog sadržaja na kulturnu raznolikost EU, što je prvi korak ka umanjivanju privilegija koje britanski televizijski i filmski sadržaj i dalje uživa.

Definisanjem britanskog sadržaja kao nečega drugog, a ne „evropskog“, dovelo bi do gubitka tržišta i pre svega bi pogodilo TV sektor, jer je pretprodaja međunarodnih prava na emitovanje često bio jedan od glavnih izvora finansiranja za serije poput Krune i Dauntonske opatije.

„Gubitak pristupa značajnim delovima tržišta EU bio bi ozbiljan udarac za britanski TV sektor. Prodaja međunarodnih prava postala je ključan deo finansiranja u nekim žanrovima“, istakao je za Gardijan Adam Mins, izvršni direktor Asocijacije komercijalnih emitera.

Prodaja međunarodnih prava evropskim kanalima i striming servisima donela je britanskog TV industriji prošle godine više od 500 miliona evra.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво