Читај ми!

Grešni grad gusara sa Kariba, "možda" je nestao božjim besom

Grad Porto Rojal nalazi se u istočnom delu Jamajke. Danas su tu napuštena tvrđava na okeanu, nekoliko kafića i vidikovac, i ništa ne ukazuje da je na tom prostoru nekada bilo veoma živo, u stilu života gusara – alkohol, kocka, prostitucija, robovi, jer su na ovim prostorima u 16. veku živeli gusari. Zbog toga se ovaj grad naziva najgrešnijim gradom na svetu.

Kolumbo je bio očaran Jamajkom, a nagli procvat ove države počeo je u 17. veku kada je potpala pod englesku vlast. Port Rojal je u tom periodu bio prirodna luka, u koju je moglo da uplovi oko 500 brodova.

Od 1494. do 1655. godine, Port Rojal bio je mala španska luka na ostrvu Jamajka. 

Englezi su se obogatili prodajom robova u luci, a bilo je i pirata koji su stalno napadali i pljačkali španske brodove na susednim ostrvima i na moru.

Četvrtinu grada činile su kafane i javne kuće, a govorilo se da su pirati u jednom danu više trošili na piće i žene nego što seljak zaradi tokom čitave godine. Međutim, to ih je brzo dovelo do prosjačkog štapa.

Kakva je anarhija vladala, svedoči činjenica da je 1675. godine gusar Henri Morgan postao guverner luke.

Blagostanje ipak nije večno

Činilo se kao da ništa nije nemoguće i da je grad na vrhu sveta, a da će blagostanje trajati zauvek.

Jamajku je pogodio snažan zemljotres od 7,5 jedinica Rihterove skale, sedmog jula 1692. godine. Pošto je luka građena na pesku, zemljotres je potpuno uništio sve građevine, pa i luku. Posle snažnog zemljotresa, usledio je i cunami. Tada je oko 2.000 ljudi izgubilo život, a lokalno groblje nestalo je u moru.

Edmund Hat, jedan od preživelih, koji je posmatrao sve sa broda, zapisao je:

„Zemlja se otvorila i progutala ljude pred mojim očima. More se izdiglo iznad zidina grada i shvatio sam – bekstvo je nemoguće".

Oni koji su preživeli mislili su da je to Božja kazna.

Šta je danas ostalo od svega?

Veći deo grada iz 17. veka danas se nalazi na dnu mora, ali ne na velikim dubinama, pa se i danas mogu videti krovovi kuća koji sablasno vire iz vode. Ronioci su obilazili grad pod vodom i ronili njegovim ulicama.

Danas je Port Rojal selo na obali i nema nikakve sličnosti sa gradom greha kakav je nekada bio. 

Grad su nazivali i Sodomom 17. veka, a naporima arheologa sa Univerziteta u Teksasu i Fondacije Nacionalnog nasleđa Jamajke, pod morem su pronađeni artefakti i ruševine grada koji su zaštićeni u Unesku. Očuvani zidovi i stubovi nekadašnjeg Port Rojala nazvani su „Pompeja mora".

Zbog načina na koji je nestao Port Rojal, neki istoričari i arheolozi uporedili su katastrofu ovog grada sa nestankom Pompeje.

недеља, 16. јун 2024.
21° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије