Читај ми!

Bista egipatske vladarke Nefertiti kakvu niste videli

Slovački umetnik Tomaš Libertini napravio je bistu egipatske vladarke Nefertiti od voska, a u tome je imao čak 60.000 pomoćnika – pčela!

Delo nazvano Večnost (Eternity) nastalo je na osnovu tri-de modela originalne biste vladarke drevnog Egipta za koju se veruje da je napravljena 1345. godine p. n. e., a čini deo stalne postavke berlinskog Novog muzeja (Neues Museum).

Bile su potrebne pune dve godine da bi skulptura od voska bila kompletno završena, piše portal Calvert Journal.

Najpre je „živa“ instalacija sa 60.000 pčela, u leto 2019. godine, izložena u Roterdamu u Kunsthal-u. Pčele su oko konstrukcije koju je umetnik osmislio i napravio polako počele da gomilaju vosak. 

Nakon „doterivanja“, u decembru 2020. godine, Večnost je, u okviru Libertinijeve samostalne izložbe Melanholija (Melancholia), stigla pred posetioce galerije u Amsterdamu. 

Umetničko delo predstavlja omaž trajnosti dela prirode, kao i Nefertitinoj zaostavštini kao jednoj od najmoćnijih žena u istoriji. 

„Bista od pčelinjeg voska to povezuje sa idejom 'majke prirode'. Odabrao sam Nefertiti jer sam želeo da materijalizujem simboličnu kraljicu za koloniju. U istoriji nema mnogo žena čija se i slava i lice dovode u vezu sa njenim imenom“, kaže Libertini, koji je rođen u Slovačkoj, ali živi i radi u Roterdamu.

Delo je deo Libertinijeve serije Made by Bees, koja uključuje i druge skulpture od pčelinjeg voska – Bruta, rimskog senatora optuženog za atentat na Julija Cezara, i grčke amfore, takođe izložene u okviru Melanholije.

„Želeo sam da proširim granice mogućnosti na polju stvaranja umetnosti uklanjanjem sebe iz 'čekića i dleta'“, rekao je Libertini o svom netipičnom izboru materijala, dodajući da su umetnici obično ograničeni samo svojim alatima i veštinama, a ne maštom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи