Читај ми!

Kulturno nasleđe Srbije na Guglovim izložbama

Na platformi "Google Arts and Culture" počelo je onlajn predstavljanje kulturnog nasleđa Srbije. Za sada je dostupno sedam izložbi, od Manastira Studenica, do Smederevske tvrđave.

Klikom na „Guglovu“ audio-vizuelnu platformu moguće je virtuelno posetiti sedam izložbi o znamenitostima širom Srbije.

To su Manastir Studenica, Galerija Matice Srpske, Sinagoga u Subotici, Smederevska tvrđava, Stambena palata Ferenca Rajhla, Ram tvrđava i Crkva manastira Pokajnica.

„Ovih sedam izložbi koje su postavljene su odabrane tako što je bio skroz gotov i spreman za obljavljivanje na 'Guglu‘ po njihovim strogim tehničko tehnološkim zahtevima“, napominje Dejan Masliković, pomoćnik ministra za kulturu i informisanje.

Istakao je da će to mnogo doprineti tome da Srbija bude prepoznata u svetu kao država sa bogatim kulturnim nasleđem.

Kako je rekao, „Gugl“ je vodeći svetski pretraživač i ima uticaj ne samo u okviru IT tehnologija, već i na kreiranje određenog javnog mnjenja, sa sadržajem koji nude svojim korisnicima, kojih ima nekoliko milijardi.

Ovaj materijal dostupan na Guglu predstavlja detaljno kulturno nasleđe na ovom podneblju i na raspolaganju je ne samo opštoj nego i akademskoj zajednici. Veruje se da će i kroz akademske radove u većoj meri biti istraženi spomenici kulture Srbije.

„Mogu da dam primer manastira Studenica, i zidno slkarstvo manastira Studenica koje spada u jedno od najlepših i najvrednijih zidnih slikarstava na svetu, nekoliko doktorata je već posvećeno temi slikarstvo Bogorodičine crkve koje su rađene u inostranstvu“, naglašava Masliković.

Očekivanja su da će više od 50 novih izložbi biti postavljeno do kraja naredne godine što će doprineti daljem onlajn promovisanju kulturnog nasleđa Srbije. To će uticati i na razvoj turizma, ali i kulturne zajednice u Srbiji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво