Hari Poter stiže u Severnu Koreju

Prošlo je dosta vremena, ali Hari Poter je izgleda „omađijao“ i jednu od najpoznatijih zatvorenih državnih sistema na svetu i obezbedio „prolaz“.

Severna Koreja je prihvatila knjige Džoane K. Roling, 23 godine nakon što je objavila prvo delo. 

Država je inače poznata po strogoj kontroli i cenzuri nad literaturom koju građani mogu da čitaju.

Ali sada su cenzori Severne Koreje podržali romane svetski poznate spisateljice.

Inače, pre objavljivanja, knjige u Severnoj Koreji moraju proći kontrolu Saveza pisaca, a potrebna je i podrška Radničke partije Koreje.

Ipak, svi elementi i ovoj proceduri, nedavno su izneli pozitivan stav prema seriji od sedam knjiga autorke Roling.

U obrazloženju se između ostalog navodi „Hari Poter podržava ideju da deca treba da napreduju u skladu sa svojim sopstvenim snagama i sposobnostima“.

Severnokorejski režim, na čelu sa vrhovnim vođom Kim Džong Unom, ima snažni sistem regulacije kada je u pitanju međunarodni sadržaj i zabranjuje strane zabavne sadržaje, poput filmova i muzike, ali imućni, građani tamošnje elite, ipak tajno pristupaju materijalima koji ih interesuju najčešće preko krijumčarenih USB-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво