Strogo poverljivo, nabavke oružja, diplomatske tajne – šta otkrivaju pisma kralja Milana

Pronađeno je nepoznatih 27 stranica pisama kralja Milana Obrenovića, a Viktor Lazić, osnivač udruženja „Adligat“ koje je nabavilo pisma, objašnjava za RTS da se zapravo radi o svojevrsnom udžbeniku za vladanje upućenom Milanovom sinu Aleksandru.

Viktor Lazić, osnivač i predsednik „Adligata“, kaže da je kralj Milan pisma pisao svom sinu Aleksandru, a u njima je izneo čitav svoj društveno-državno-politički program i zbog toga su pisma od velikog značaja.

„Do sada nismo imali slučaj da jedan kralj ispiše svoj čitav politički program stranu za stranom. To je zapravo udžbenik za vladanje“, istakao je Lazić.

Prema njegovim rečima, kralj Milan je imao pristup informacijama do kojih Aleksandar nije mogao da dođe, kretao se u dvorskim i diplomatskim krugovima Beča, ima pristup informacijama kao retki koji čovek u Evropi, zna u kojem pravcu će se kretati Evropa i svet i zbog toga želeo je da upozori sina i pomogne mu da donese prave odluke.

Pisma su pisana na francuskom jeziku u Beču 1897. godine nekoliko meseci pre povratka kralja Milana u Srbiju.

Lazić objašnjava da su pisma kao prozor u jedan istorijski period o kojem se ne zna dovoljno i smatra da će ona promeniti pogled i način na koji posmatramo kralja Milana.

„Ona počinju sa rečima 'Strogo poverljivo, samo za tvoje oči'“, naveo je Lazić, potvrdivši da se u njima, između ostalog, govori o tajnom nabavljanju naoružanja.

„Ključne teme koje su obuhvaćene ovim pismima su tajno naoružavanje Srbije i vojna pitanja, odavanje diplomatskih tajni, bavi se pitanjem Makedonije“, ističe Lazić.

Izuzetno obrazovan i promišljen

Osim njihovog sadržaja, pisma mnogo otkrivaju i o kralju Milanu.

„Kada ih čitate vi vidite da je reč o jednom gospodinu. Na osnovu jezika i stila pisanja, jasno je da imate vladara koji je izuzetno obrazovan. Jasno je i da imate vlada koji je jasno i veoma promišljeno pravio dugoročne planove za državnu politiku“, kaže osnivač udruženja „Adligat“.

Prema njegovim rečima, značaj pisama će u potpunosti biti poznat tek kada ih istoričari podrobno analiziraju, ali je već sada jasno da su ona od velike važnosti.

Posao oko nabavke pisama predvodio je Adam Sofronijević, zamenik upravnika univerzitetske biblioteke Svetozar Marković, a u njihovoj nabavci ključnu ulogu imali su još Miloš Janković i Stevanka Češljarov, novinarka RTS-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
25° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије