Читај ми!

Ledeno doba za 1.500 godina?

Zahvaljujući velikoj koncentraciji ugljen-dioksida u atmosferi, naučnici predviđaju da šesto ledeno doba na našoj planeti ne može nastupiti bar još 1.500 godina.

Usled visokog nivoa ugljen-dioksida u atmosferi, malo je verovatno da bi novo ledeno doba moglo da zadesi našu planetu u narednih 1.500 godina, navodi se u članku objavljenom u časopisu Nature Geoscience.

Gasovi su glavni krivci globalnog zagrevanja. Njihova koncentracija dostigla je vrhunac 2010. godine, ostaće u atmosferi još decenijama, čak i u slučaju da se već danas potpuno zaustavi njihovo ispuštanje, ističe se u studiji Svetske meteorološke organizacije (SMO).

Ledeno doba je geološki period sa značajnim smanjenjem površinske i atmosferske temperature na Zemlji, što za posledicu ima povećanje ledenog pokrivača na planeti.

Smatra se da je bilo najmanje pet ledenih doba na Zemlji. Tokom tih perioda, postoje ciklusi glacijacije kada se ledeni pokrivač smanjuje i povećava.

Zvanično, planeta se u poslednjih 10.000 do 15.000 godina nalazi u interglacijalnom razdoblju, čije je trajanje predmet različitih procena.

„Analitičari predviđaju da će se aktuelni interglacijalni period završiti za 1.500 godina, ukoliko koncentracija CO2 ne pređe 240 ppmv (240 molekula ugljen-dioksida na svakih milion molekula u vazduhu)", ističe se studiji.

Trenutna koncentracija ugljen-dioksida, međutim, iznosi 390 ppmv, a na tom nivou povećanje obima ledenog pokrivača je nemoguća.

Studiju, koja se temelji na varijacijama Zemljine orbite i uzorcima stena, sproveli su istraživači sa Univerziteta u Kembridžu, Univerzitetskog koledža u Londonu, Univerziteta na Floridi i Univerziteta u Bergenu, u Norveškoj.

Naučnici ne umeju potpuno da objasne razloge koji dovode do ledenog doba, ali smatraju da na taj fenomen utiču promene u Zemljinoj orbiti oko Sunca, koncentracije metana i ugljen-dioksida u atmosferi, kao i pomeranje tektonskih ploča.

Oni predviđaju porast temperature na Zemlji kao posledicu sve viših nivoa gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi, što može da izazove porast nivoa mora i ekstremne vremenske nepogode.

Naučnici već dugo upozoravaju da globalna temperatura ne bi smela da poraste više od dva stepena Celzijusa kako bi se izbegle najgore posledice klimatskih promena koje bi planetu mogle da dovedu u opasnost.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 29. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом