понедељак, 31.10.2022, 15:00 -> 15:02
Извор: РТС
Moždani udar - vreme je mozak, svaki sekund je dragocen
Moždani udar ne bira ni vreme, ni mesto. Prevencija jeste važna kao i što hitnija medicinska pomoć kada se udar dogodi, jer je svaki minut bitan.
„Trenutno se vraćamo na one vrednosti i brojke koje smo imali pre početka pandemije. Ono što smo mi primetili u prvoj godini pandemije, a bila je globalna karakteristika celog sveta, broj pacijenata sa moždanim udarom se smanjio, odnosno onih koji su se javljali. Sada se to vraća na brojke koje smo mi imali ranije. Imam utisak da imamo sve više mlađih pacijenata", istakao je dr Predrag Stanarčević, neurolog u KCS.
Ističe da se moždani udar razvija kao klasična bolest starijeg doba, ali i da najmlađi pacijent ima 18 godina.
Ko je pod rizikom od moždanog udara
„Najveći rizik imaju hronični bolesnici i pacijenti koji imaju višestruke faktore rizika Poznati faktori rizika su povišen krvni pritisak, šećerna bolest, holesterol...", rekao je doktor.
Napominje da je prema podacima SZO naš region - region koji beleži veliki broj moždanih udara, da je to teška bolest, i da je važno raditi na prevenciji kojom bi se smanjo intenzitet moždanih udara, koji nose neku vrstu invaliditeta u svakodnevnom životu.
„Važan je svaki minut, vreme je mozak. Imamo dve metode koje koristimo, a obe metode zavise od vremena u kome je došao pacijent", istakao je doktor Stanarčević.
Simptomi moždanog udara
„Moždani udar se manifestuje čitavim nizom različitih simptoma i to i jeste problem. Najkarakterističniji su nagli nastanak utrnulosti polovine tela, poremećaj govora, duple slike, gubitak svesti", rekao je doktor.
Ističe da, ukoliko se pacijent javi u prvih 90 minuta - šanse za dobar klinički ishod su kod svakog četvrtog pacijenta dobre. Već posle tri sata, to pada na svakog sedmog pacijenta koji će dobro proći posle dobijenog moždanog udara.
Коментари