недеља, 25.12.2022, 13:15 -> 14:14
Извор: РТС, draxe.com
Bakterije, virusi, gljivice... Koliko je protiv njih moćno ulje divljeg origana
Ulje divljeg origana se pokazalo kao moćno sredstvo koje može da parira antibioticima kada je u pitanju lečenje ili prevencija raznih infekcija. Ima svojstva koja su antibakterijska, antivirusna i antifungalna.

Malo je verovatno da će esencijalno ulje divljeg origana, kod nas poznatog kao vranilova trava, izazvati nuspojave koje se obično pripisuju velikoj upotrebi antibiotika – kao što je povećan rizik od rezistencije na antibiotike, problem sa crevima i oštećenja sluzokože.
Ovo ulje pomaže i kod obične prehlade, ali i kod gingivitisa, bolova u ušima, kod zubobolje, u borbi protiv bakterija, problema sa varenjem...
Origano (origanum vulgare) je biljka koja je član porodice nane. Smatra se dragocenom biljnom robom više od 2.500 godina i koristi u narodnim lekovima širom sveta.
Preovlađujuće lekovito jedinjenje koje se nalazi u ulju divljeg origana, karvakrol, ima široku primenu u rasponu od lečenja alergija do zaštite kože. Karkavol je bio u fokusu preko 800 studija navedenih u PubMed-u, svetskoj bazi podataka broj za literaturu zasnovanu na naučnim dokazima.
U brojnim studijama je pokazano da pomaže u smanjenju ili olakšanju kod uobičajenih zdravstvenih problema među kojima su bakterijske, virusne i gljivične infekcije, upale, alergije, tumori...
Prirodna alternativa antibioticima
Prekomerna upotreba antibiotika i propisivanje lekova širokog spektra kada nisu potrebni mogu izazvati niz problema,kao i da učini lekove manje efikasnim.
Nasuprot tome, kako navodi studija objavljena u časopisu Journal of Medicinal Food 2013. godine, ulja divljeg origana „predstavljaju dostupan izvor prirodnih antibakterijskih supstanci koje su pokazale potencijal za upotrebu u patogenim sistemima".
Postoje dokazi da esencijalno ulje divljeg origana može pomoći u borbi protiv najmanje nekoliko sojeva bakterija koje izazivaju zdravstvene probleme koji se obično leče antibioticima.
Godine 2011. Journal of Medicinal Food objavio je studiju koja je procenila antibakterijsku aktivnost ovog ulja protiv pet različitih vrsta opasnih bakterija. Nakon procene antibakterijskih karakteristika ulja divljeg origana, najveća aktivnost je primećena protiv ešerihije koli, što sugeriše da bi se ulje potencijalno moglo rutinski koristiti za unapređenje zdravlja gastrointestinalnog trakta i sprečavanje posledica trovanja hranom.
Studija iz 2013. objavljena u istom časopisu zaključila je da „su ekstrakti i eterično ulje divljeg origana portugalskog porekla jaki kandidati za zamenu sintetičkih sastojaka koje koristi farmaceutska industrija".
Istraživači su otkrili, nakon proučavanja i testiranja antioksidativnih i antibakterijskih svojstava divljeg origana, da ova biljka inhibira rast sedam sojeva bakterija koje drugi biljni ekstrakti nisu mogli.
Jedna studija koja je sprovedena na miševima, objavljena u časopisu Revista Brasileira de Farmacognosia, takođe je došla do impresivnih rezultata. Pored borbe protiv bakterija poput listerije i ešerihije koli, istraživači su takođe pronašli dokaze da ulje divljeg origana može imati uspeha u borbi protiv patogenih gljivica.
Drugi testovi pokazuju da aktivna jedinjenja ulja divljeg origana (kao što su timol i karvakrol) pomažu u borbi protiv zubobolje i bolova u ušima uzrokovanih bakterijskim infekcijama.
Studija iz 2005. objavljena u Journal of Infectious Diseases zaključila je: „Eterična ulja divljeg origana ili njihove komponente postavljene u ušni kanal mogu da obezbede efikasan tretman akutnog upale srednjeg uha".
Smanjenje neželjenih efekata lekova
Poslednjih godina, mnoge studije su otkrile da je jedna od najperspektivnijih prednosti ulja divljeg origana to što pomaže u smanjenju neželjenih efekata lekova. Ove studije daju nadu ljudima koji žele da pronađu način da se izbore sa problemima koji prate primenu lekova i medicinske intervencije, kao što su hemoterapija.
Studija objavljena u International Jornal of Clinical and Eksperimental Medicine pokazala je da fenoli u ulju pomažu u zaštiti od toksičnosti metotreksata kod miševa.
Metotreksat (MTKS) je lek koji se obično koristi za lečenje širokog spektra problema, od raka do reumatoidnog artritisa, ali je takođe poznato da ima jake nuspojave.
Slično tome, istraživanje sprovedeno u Holandiji pokazalo je da esencijalno ulje divljeg origana takođe može „sprečiti prekomerni rast i kolonizaciju bakterija u debelom crevu tokom oralne terapije gvožđem“.
Poznato je da oralna terapija gvožđem koja se koristi za lečenje sideropenične anemije izaziva niz gastrointestinalnih problema kao što su mučnina, dijareja, zatvor, žgaravica i povraćanje.
Veruje se da karvakrol cilja na spoljašnju membranu gram-negativnih bakterija i povećava propusnost membrane, uzrokujući tako uništenje štetnih bakterija.
Atletsko stopalo, reumatizam, loše varenje
Jedna studija je otkrila da kombinacija toplote, soli i upotrebe eteričnih ulja (uključujući divlji origano) ima inhibitorni efekat na nekoliko bakterijskih sojeva koji obično izazivaju gljivičnu infekciju poznatu kao atletsko stopalo.
Nekoliko aktivnih jedinjenja koja se nalaze u ovoj biljci, mogu pomoći u varenju tako što opuštaju mišiće gastrointestinalnog trakta i takođe pomažu u balansiranju odnosa dobrih i loših bakterija u crevima.
Timol, jedno od aktivnih jedinjenja divljeg origana, slično je jedinjenju mentolu, koji se nalazi u ulju nane. Kao i mentol, timol može pomoći u opuštanju mekog tkiva grla i želuca, što može pomoći u smanjenju žgaravice i nelagodnosti nakon jela.
Pošto pomaže u ravnoteži bakterija i bori se protiv prekomernog rasta gljivica, eterično ulje divljeg origana je takođe mogući prirodni tretman za kandidu.
Divlji origano zadržava svoj snažan antioksidativni kapacitet i u svežem i u suvom obliku. Zbog visoke koncentracije antioksidanata, pokazalo se da eterično ulje pomaže u smanjenju oksidativnog oštećenja i pomaže u sprečavanju mutageneze, kancerogeneze i starenja, zbog svojih aktivnosti uklanjanja slobodnih radikala.
Druge studije pokazuju da je ulje divljeg origana korisno za lečenje ponavljajućih respiratornih poremećaja, rasta tumora i reumatoidnog artritisa. Istraživanje sa Universidad National de Cordoba u Argentini pokazuje da esencijalno ulje izolovano iz origana „ima antibakterijska, antioksidativna i hemopreventivna svojstva, i može igrati važnu ulogu kao bioprotektor".
Istraživanje objavljeno u Journal of International Medical Research sugeriše da primena suplemenata ulja divljeg origana može uticati na nivo holesterola.
Kako se koristi ulje origana
Osim kao klasično esencijalno ulje – ulje divljeg origana je dostupno i u obliku mekih gelova ili kapsula za oralnu primenu.
Pre upotrebe ovog eteričnog ulja na koži, uvek ga pomešajte sa osnovnim (nosećim) uljem, kao što je kokosovo ulje ili ulje jojobe. Ovo pomaže u smanjenju rizika od iritacije i neželjenih reakcija.
Da biste ga koristili lokalno, pomešajte tri kapi nerazređenog ulja divljeg origana sa malom količinom osnovnog ulja, a zatim nanesite lokalno trljanjem u kožu preko zahvaćenog područja (ako tretirate spoljne alergije ili gljivične probleme).
Doza ulja divljeg origana koje želite da koristite oralno zavisiće od stanja koje lečite. U svakom slučaju – konsultujte lekara, naročite ako smatrate da ovo ulje treba da primenite kao prirodni antibiotik.
Svakako, čaj od divljeg origana možete napraviti na uobičajen način od listova, što će pogodovati naročito organima za varenje.
Kada koriste ulje divljeg origana, trudnice treba da budu oprezne i da ga koriste samo ako ih je u to uputio lekar.
Ako se pojave neželjeni efekti kao što su mučnina, vrtoglavica ili alergijska reakcija, odmah prestanite da koristite ulje divljeg origana i potražite savet lekara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар