уторак, 17.08.2021, 07:10 -> 07:23
Извор: РТС
Аутор: Биљана Радуловић
Vodič i službeni pas se savršeno poznaju i razumeju
Zaštita lica i objekata, napad na neprijatelja, pronalazak odbeglih i naoružanih lica, potraga za narkoticima, eksplozivom ili nestalim osobama - to je samo deo radnih zadataka službenih pasa u Vojsci Srbije.
Ne postoji prepreka koja bi Bana sprečila da postupi po komandi. Ovaj nemački ovčar tako potvrđuje zašto je ta rasa u Trećem bataljonu vojne policije, dragocena već četvrt veka. Da bi mogao ovako da savlada neprijatelja, prolazi specijalističku obuku, kojoj prethodi priprema.
„Smo u početku obuke gde vodič i pas stiču poverenje jedan u drugog. Nakon toga svakodnevnim uvežbavanjem dolazimo do izvršavanja trenutnih zadataka. Poverenje je 100 posto. I ja u njega i on u mene“, naglašava mlađi vodnik Dalibor Kostić.
Sasvim drugačije izgleda na svom zadatku pas koji je obučen za pronalazak eksploziva. Pas koji ne nosi slučajno ime Faraon, kako tvrdi njegov vodič, u tom poslu je precizan preko 95 odsto.
„Pas kada dođe i pronađe ekspoziv, on sedne i podigne uši i usredsredi se baš na to mesto gde ga je pronašao. Nakon toga ga teram da traži dalje, ako pas neće da traži dalje, znači da je našao i ne pomera se sa tog mesta“, objašnjava zastavnik Ivan Stanojković.
U niškoj kasarni „Knjaz Mihailo“ za potrebe svih jedinica dresira se oko 200 pasa. Samo za potrebe Trećeg bataljona desetak pasa je i dodatno obučeno da, između ostalog, traži predmete, odbegle ili nestale ljude.
Tako je pas, na osnovu beretke koju je onjušio, bez greške iz grupe vojnika izdvojio njenog vlasnika. Pamtimo i neke primere kada smo ove pse videli i na delu.
„Službeni psi su korišćeni za pronalazak 'Malčanskog berberina'. Korišćeni su kada je došlo do ranjavanja pripadnika VS i korišćeni su za rešavanje dvostrukog ubistva u Knjaževcu. Obuka pasa koje mi koristimo u Trećem bataljonu vojne policije traje za zaštitnu službu tri meseca, za kurseve specijalističke namene traje obuka šest meseci“, navodi zastavnik Srđan Dubić.
Uz obuku, uslov je i da se vodič i pas savršeno poznaju i razumeju. Zato posle osam do deset godina, koliki im je radni vek, u većini slučajeva, iz vojske ih otkupljuju upravo njihovi vodiči.
U kotilištu u Nišu službeni psi počinju svoju vojnu karijeru. Kada napune osam meseci upoznaće svoje vodiče i steći vezu koja traje dok su u vojsci, odnosno, dok se ne penzionišu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар