Bliski susret surfera i mladunčeta grbavog kita u pratnji majke na obalama Australije

Mladunče grbavog kita, kojeg u stopu prati majka, u nedelju popodne je, na opšte oduševljenje surfera, doplivalo na nekoliko metara od obale plaže Mejnli na severu Sidneja.

Nije uobičajeno da se u ovo doba godine može videti mladunče grbavog kita u Sidneju. Grbavi kitovi sa ovih prostora migriraju severno od Antarktika, duž obale do tropskih voda na severu Kvinslenda od aprila do jula.

Ove migracije se dešavaju svake godine jer kitovi donose na svet mladunce u toplijim vodama i majke sa mladuncima se mogu primetiti u ovim delovima australije tek krajem jeseni, odnosno, australijskog proleća.

Jedan od očevidaca, Džoš, u izjavi za Gardijan tvrdi da nikada nije video da kitovi, a posebno mladunci, prilaze tako blizu plaži kod Mejnlija.

Ubrzo su se na mrežama pojavili snimci na kojima se vide desetine surfera kako na udaljenosti od oko deset metara posmatraju šta rade mladunče i majka.

U početku je postojala zabrinutost da se možda jedan od kitova zapleo u mrežu koja je postavljena zbog morskih pasa, ali surferi su videli da se to nije dogodilo.

Prošle nedelje su istraživači sa Univerziteta NSV otkrili da mada je sezona posmatranja kitova u Australiji dobar mamac za turiste, treba uzeti u obzir da mnogi grbavi kitovi nisu u optimalnom zdravstvenom stanju tokom migracija.

Istraživači su prikupili i analizirali uzorke sluzi koju ispuštaju kitovi, nešto slično sluzi iz ljudskog nosa, i utvrdili „značajan nedostatak“ mikroorganizama tokom njihovog putovanja ka jugu. Ovaj rad, objavljen u časopisu Sajentifik reports, ukazuje da su kitovi lošijeg zdravstvenog stanja nego tokom putovanja.

„Često se dešava da se grbavi kitovi nasuču na kopno, uglavnom povređeni ili mladi kitovi, zato je presudno da se prati zdravstveno stanje populacije ove životinjske vrste kako bi se osigurao njen opstanak“, napominje Katarina Vendal, jedna od članica istraživačkog tima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи