Kazna od 11 godina zatvora za ubistvo gorile

Sud u Ugandi osudio je čoveka na 11 godina zatvora zbog ubistva retke gorile prošlog meseca. Sudska presuda je velika pobeda u zaštiti ovih ugroženih životinja.

Feliks Bjamukama, lovokradica iz grada Kisoro, priznao je da je nožem na smrt izbo gorilu u nacionalnom parku, opovgnuvši svoju pređašnju izjavu da je životinju ubio iz samoodbrane nakon što ga je napala.

Ovo je prvi put da je neko u Ugandi osuđen na zatvorsku kaznu za ubistvo ugrožene životinje.

Rendžeri su pronašli iskasapljeno telo gorile, koji se zvao Rafiki (što znači prijatelj na jeziku svahili), u Nacionalnom parku Bvindi.

Aktivisti za zaštitu životinja iz čitavog sveta pozvali su da se krivci najstrožije kazne. Rafiki je bio predvodnik porodice od 17 gorila koja je živela u prirodnom rezervatu.

Nekoliko dana kasnije, Bjamukama je uhapšen, a kod njega su pronađeni koplje, zamke i konopac. Sa njim su bile još tri lovokradice.

Sud je utvrdio krivicu po tri tačke optužnice, a takođe je osuđen i za ubistvo dujker antilope. Ostale lovokradice čekaju suđenje.

Skoro isti kao ljudi

Širenje ljudi u afričke džungle izuzetno je negativno uticalo na populaciju gorila, ali su poslednjih decenija preduzeti značajni koraci u očuvanju njihovog preostalog habitata.

Uprkos tome, zbog ilegalnog lova njihov broj nastavlja da opada, a danas ih ima oko 1.000 na čitavom svetu, od čega polovina u Ugandi.

Gorile su veoma inteligentne i društvene životinje. Njihov DNK je oko 98 odsto identičan čovečijem, a posle dve vrste šimpanzi najsličnija su životinjska vrsta čoveku. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво