Lavanda – unesite miris Mediterana u svoj dom

Ako ovog leta nismo u mogućnosti da odemo na obale Mediterana, možemo našu baštu da oplemenimo njegovim mirisom i posadimo lavandu.

Slatkast, jak i prepoznatljiv miris Mediterana u dvorištu - lavanda. Zimzelena biljka, koja na istom mestu može biti i do 20 godina, ukoliko se posadi pod odgovarajućim uslovima. Cveta dva puta godišnje, od juna do avgusta.

Lavanda voli direktno sunce, ako ga nema dovoljno, sama biljka će vam pokazati da li ste je zasadili na pravo mesto. Ukoliko treba da je presadite, najpe orežite cvetove.

Lavandu je poželjno saditi u bašti jer svojim mirisom tera mrave i vaši. Važno je da je sačuvamo od kasnih prolećnih mrazeva. Svake godine je treba orezivati za trećinu, u jesen ili u proleće da bi zadržala lep loptast izgled.

Lavandu zalivamo kada vidimo da je zemljište suvo, što je posebno važno kada je gajite u saksijama, jer ne trpi nakupljanje vode.

„Lavanda je jedna nezahteva biljka i ona se baš preproučuje baštovanima koji nemaju mnogo vremena da se brinu o cveću. Ne voli baš krečnjačko zemljište, a ako u zemljištu ima gline možemo dodati malo peska i malo šljunka. Znači, mora biti vodopropusno zemljište i onda će ona fino da napreduje“, naglašava Vesna Petrović.

Od prihrane dovoljno je dodati malo komposta, dodaje Petrovićeva. Pažnju treba opbratiti na formiranje krošnje, što se radi tokom prve i druge godine. Treba je orezati na nekih 10 do 15 centimetara da bi dobil oblik. Slično treba uraditi i naredne godine da bi ona imala taj kompaktni i fini oblik.

Lavanda je odlična za ispašu pčela. Stari Grci su je koristili za lečenje nesanice i problema sa varenjem, a Rimljani su od nje pravili mirišljave losione i kupke. Lavandu možemo sušiti i praviti mirisne bukete i jastučiće jer je osušen cvet lavande podjednako mirisan kao i svež.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи