Читај ми!

Nasa će testirati nuklearne rakete koje bi mogle da odvezu astronaute na Mars u rekordnom roku

Projekat, u saradnji sa američkom vladinom agencijom Darpa, ima za cilj da razvije pionirski pogonski sistem za svemirska putovanja.

Nasa je objavila planove za testiranje raketa na nuklearni pogon koje bi dovele astronaute na Mars za „ultrabrzo" vreme. Agencija se udružila sa Agencijom za napredne odbrambene istraživačke projekte (Darpa) američke vlade kako bi demonstrirala nuklearni termalni raketni motor u svemiru već 2027. godine, prenosi Gardijan.

Projekat ima za cilj da razvije pionirski pogonski sistem za svemirska putovanja daleko drugačiji od sistema koji su preovladavali od početka moderne ere rakete - pre skoro jednog veka.

Upotreba nuklearne termalne rakete omogućava kraće vreme transporta, smanjujući rizik za astronaute", navodi Nasa u saopštenju za štampu.

Smanjenje vremena prevoza je ključna komponenta za ljudske misije na Mars, jer duža putovanja zahtevaju više zaliha i robusnije sisteme.

Dodatna korist bi bila povećan kapacitet za prevoženje instrumenata i aparata potrebnih za naučna istraživanja kao i bolju komunikaciju, naveli su u Nasi.

Nasa, koja je prošle godine uspešno testirala svoju letelicu Artemis kao odskočnu dasku za povratak na Mesec i na Mars, nada se da će odvesti ljude na „crvenu planetu" negde tokom 2030-ih u okviru svog programa „Sa Meseca na Mars".

Koristeći trenutnu tehnologiju, navode u Nasi, putovanje do Marsa trajalo bi oko sedam meseci. Inženjeri još ne znaju koliko bi vremena moglo da se skrati korišćenjem nuklearne tehnologije, ali Bil Nelson, administrator Nase, rekao je da će to omogućiti svemirskim letelicama i ljudima da putuju u duboki svemir rekordnom brzinom.

„Uz pomoć ove nove tehnologije, astronauti bi mogli da putuju u i iz dubokog svemira brže nego ikad - što je velika prednost u pripremama budućih misija i odlaska posada na Mars", rekao je Nelson.
Nuklearni električni pogonski sistemi koriste pogonsko gorivo mnogo efikasnije od hemijskih raketa, ali obezbeđuju nisku količinu potiska, kaže agencija.

Reaktor generiše električnu energiju koja pozitivno puni gasne pogone kao što su ksenon ili kripton, gurajući jone kroz potisnik, koji pokreće svemirsku letelicu napred.

U saopštenju, direktor Darpe, dr Stefani Tompkins, rekla je da sporazum predstavlja proširenje postojeće saradnje između agencija.

„Darpa i Nasa imaju dugu istoriju plodne saradnje u unapređenju tehnologija za naše ciljeve, od rakete Saturn V koja je prvi put odvela ljude na Mesec do robotskog servisiranja i punjenja satelita gorivom", rekla je Tompkinsova.

Nasina misija Artemis 2, zakazana je za 2024.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи